Piotr Koj

Blog

Hołownia się dookreśla

12 stycznia 2020
Możliwość komentowania Hołownia się dookreśla została wyłączona

Kandydat na prezydenta Szymon Hołownia precyzuje swój stosunek do Kościoła katolickiego po ewentulanym wyborze na prezydenta.

Hołownia tłumaczył, jak powinien wyglądać „rozdział Kościoła od państwa”. – Rzeczpospolita jest państwem świeckim. Jest państwem, w którym mamy też przedstawicieli różnych wyznań, dlatego jeśli miałyby się dokonywać jakieś akty religijne w przestrzeni świeckiej, to powinny mieć charakter międzywyznaniowy, żebyśmy modlili się razem nad tym, co jest dla Polski ważne. Ja bym też tego formatu nie nadużywał – mówił.

Hołownia oświadczył również, że jeśli będzie prezydentem, to z Pałacu Prezydenckiego znikną krzyże. – Jeśli zostanę prezydentem, to symbole religijne będą znajdowały się w kaplicy, w mojej osobistej przestrzeni, ale nie będą znajdowały się w przestrzeniach wspólnych, bo nasze państwo jest świeckie. Rzeczpospolita jest państwem wszystkich obywateli. Nikt, kto będzie przychodził do Pałacu Prezydenckiego, by załatwiać swoje sprawy, nie może mieć poczucia, że ze względu na swoją wiarę, swój światopogląd jest na innej pozycji niż prezydent – powiedział Szymon Hołownia.

Uważam, że to nie jest rola i funkcja prezydenta, żeby uczestniczyć chociażby w Mszy św. na początek sprawowania urzędu, co u nas ma miejsce, przemawiać z wałów Jasnej Góry na różnych pielgrzymkach. Jako prezydent bym tego nie robił. Zapewne przejeżdżając sam, co robię, wstąpiłbym na chwilę modlitwy, bo  jestem katolikiem i to się nie zmieni. Rzeczpospolita jest państwem świeckim – wskazał Hołownia.

Jak ewaluują inne poglądy kandydata? Jeszcze niedawno mówił, że aborcja to zawsze zabójstwo i z pełnym przekonaniem podniósłby rękę za ustawą całkowicie zakazującą przerywania ciąży. Dziś jako kandydat na prezydenta RP zapytany przez Bogdana Rymanowskiego, czy gdyby był prezydentem, podpisałby ustawę zaostrzającą przepisy dotyczące aborcji. – Uważam, że ustawy nazywanej “zgniłym kompromisem”, ale jednak kompromisem, wypracowanym w debacie długiej i ostrej, nie należy zmieniać ani w jedną, ani w drugą stronę.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.