Piotr Koj

Blog

III Światowy Zjazd Bytomian za nami

23 września 2018
Możliwość komentowania III Światowy Zjazd Bytomian za nami została wyłączona

Być może niektórzy zauważyli mój brak aktywności w sieci. To nie przypadek, tylko III Światowy Zjazd Bytomian. Cieszę się, że jako stowarzyszenie podjęliśmy (po raz trzeci), trud przygotowań spotkania bytomian. Było warto :-)

Zarejstrowaliśmy ponad 100 uczestników zjazdu, zarówno z kraju, jak i spoza granic Polski. Jak zawsze nie zawiedli bytomianie mieszkający w Niemczech, to już tradycyjnie największa grupa uczestników. A teraz Zjazd w liczbach:
– 8 spacerów po Bytomiu,
– przejazd zabytkowym tramwajem 38 do Zajezdni Stroszek na piknik tramwajowy,
– wernisaż wystawy fotograficznej “Bytom był i jest piękny”,
– finisaż wystawy fotograficznej Ewy Zielińskiej,
– koncert “Bytom dla bytomian”,
– Biesiada Śląska,
– udział w spotkaniu z Aleksandrem Teligą i w spektaklu “Romeo i Julia” w Operze Śląskiej,
– wydanie książki Leszka Engelkinga “Bytom w literaturze”,
– zbiórka pamiątek związanych z Bytomiem,
– debata “Wspólny pokój Bytom. Tworzymy go razem”,
– konferencja “Rola osób konsekrowanych w historii Bytomia”,
– uroczysta msza święta w intencji bytomian i Bytomia.
Do udziału w wydarzeniach zjazdowych zaprosiliśmy również bytomian mieszkających w mieście. Dzięki temu we wszystkich wydarzeniach wzięło udział blisko 500 osób. Nawet pogoda nam sprzyjała, bo deszcz zaczął padać po zakończeniu ostatniego punktu programu :-)

Zjazd został życzliwe odnotowany przez regionalne media TVP3, TVS, Radio Katowice, Radio Piekary, Radio eM, Dziennik Zachodni, Gazetę Wyborczą, Gazetę Bytomską, Życie Bytomskie. DziękujeMY :-)

Niestety miasto nie przelało nawet złotówki na konto stowarzyszenia, na organizację III Zjazdu. To bulwersujące, ale i dziwne, bowiem I i II edycja dofinansowanie otrzymała. Nigdy też nie było ze strony Urzędu Miasta żadnych uwag względem organizatorów i proponowanych propozycji programowych, a przypomnę że pierwszy zjazd także odbywał się w ogniu kampanii wyborczej. No cóż pozostaje nadzieja, że doczekamy w końcu dnia, kiedy miasto wykorzysta potencjał promocyjny Zjazdu i nasz wysiłek.

Z tego miejsca pragnę podziękować uczestnikom, członkom stowarzyszenia, wielu ludziom dobrej woli, instytucjom, firmom. W sposób szczególny podziękowania kieruje na ręce dyrektora Jodlińskiego i pracowników Muzeum Górnośląskiego oraz dyrektora Lipińskiego oraz pracowników Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.