Piotr Koj

Blog

Jak dla mnie to katastrofa

12 maja 2018
Możliwość komentowania Jak dla mnie to katastrofa została wyłączona

Ktoś powie – a ilu tych studentów jest? A kogo interesuje taniec? A ile osób przychodziło na spektakle? Czy miasto coś na tym traci?

To równie dobrze można zapytać ilu bytomian było choć raz w Operze? A ilu w Muzeum Górnośląskim lub w Galerii Kronika? Ale równie dobrze można zapytać ilu kibiców chodzi na mecze Polonii Bytom? A ilu na koszykówkę?

Tego typu pytań można stawiać bardzo wiele, nie tylko w temacie kultury wysokiej czy sportu. Tylko czy wszystko da się policzyć?

Nie sądzę. W przypadku likwidacji Wydziału Teatru Tańca Akademii Teatralnej w Krakowie straty jakie poniesie Bytom, nie są w tak prosty sposb do wyliczenia…

W czasie mojej prezydentury w Bytomiu działało 7 uczelni wyższych i kształciło się 7 tysięcy studentów. Organizowaliśmy uroczyste  inauguracje roku akademickiego, Juvenalia, podejmowaliśmy współpracę  w wielu różnych tematach, jak chociażby z Polsko-Japońską Wyższą Szkołą Technik Komputerowych przy budowie klastra IT. Dzisiaj w Bytomiu pozostały dwie uczelnie, a po decyzji Senatu Akademii Teatralnej w Krakowie, o likwidacji Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, jedna.

Ktoś zapyta, a co mają z tym wspólnego władze samorządowe? Ano mają i to dużo. Trzeba dużego wysiłku, aby zachęcić uczelnie do założenia swojego wydziału zamiejscowego, zwłaszcza w Bytomiu. Stąd też staraliśmy się stwarzać uczelniom wyższym w naszym mieście, jak najlepsze warunki do prowadzenia przez nich działań na terenie Bytomia. Pamiętam między innymi walkę o pozostawienie w Bytomiu Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Cóż dzisiaj władza ma inne priotytety, a Bytom staje się kulturalną pustynią, a na mapie akademickiej Polski białą plamą.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.