Piotr Koj

Blog

Jak przekonać mieszkańców do segregacji odpadów

20 czerwca 2018
Możliwość komentowania Jak przekonać mieszkańców do segregacji odpadów została wyłączona

Jak przekonać mieszkańców do segregacji odpadów? Nad takim zagadnieniem kilka lat temu zastanawiali się organizatorzy wspólnoty sąsiedzkiej Wasted z Północnego Amsterdamu, o czym przypomina miasto2077.pl.

Postanowiono zachęcać bodźcami ekonomicznymi. Tyle, że dość specyficznymi. Mieszkańcy stworzyli własną dzielnicową walutę uprawniającą do zniżek w lokalnych sklepach, kawiarniach i punktach usługowych. W ten sposób za jednym zamachem zacieśniają się sąsiedzkie relacje.
Sposób funkcjonowania Wasted jest dość prosty. Rejestrując się w serwisie, każdy pobiera jednocześnie odpowiednią aplikację oraz zestaw worków z przeznaczeniem na cztery rodzaje odpadów: papier, szkło, plastik i tekstylia. Kiedy je już wypełni w domu, rusza do śmietnika. Tam aplikacją skanuje kod QR umieszczony na odpowiednim koszu na śmieci i robi zdjęcie pasującego do niego worka. Śmieci wyrzuca jak należy, w zamian za co jego konto zostaje zasilone wirtualną walutą.

Lokalne pieniądze mają całkiem realną wartość. Za jedną monetę, otrzymaną za pojedynczy worek ze śmieciami, można liczyć na darmową kawę w lokalnej kawiarni. Kiedy zbierze się ich już sześć, w miejscowym kinie można je wymienić na bilet dla osoby towarzyszącej. Tego typu lokalizacji z bonusami jest około 60, głównie w Północnym Amsterdamie, chociaż inicjatorzy Wasted starają się jak najbardziej poszerzać zasięg swojego działania. Na razie wspólnota wyrzucających dobrze posortowane śmieci liczy ponad 1,5 tys. mieszkańców.

Tak więc gdzie nie spojrzeć tam mnóstwo pomysłów, inspiracji, trzeba tylko chcieć i z tym w Bytomiu jest najgorzej, zaczynając od el presiente, kończąc na większości mieszkańców.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.