Piotr Koj

Blog

Kiedy skończyła się wojna?

7 maja 2019
Możliwość komentowania Kiedy skończyła się wojna? została wyłączona

Nasza majówkowa wizyta na Dolnym Śląsku, zaczyna i kończy się pytaniem, kiedy skończyła się wojna? Która wojna? No ta druga, światowa. Skąd to pytanie?

Otóż gołym okiem widać, jak bardzo zaniedbane są to tereny. Największe zaniedbania widać na terenach wiejskich i podmiejskich, choć i większość miast (poza centrum) nie wygląda lepiej. To pokłosie wydarzeń po roku 1945. W miejsce dotychczasowych mieszkańców, przybyli repatrianci z Kresów Rzeczyposopolitej. Przez cały okres PRL-u nie mieli oni poczucia stałości swego położenia. Nieustannie towarzyszył im strach przed ewentualną kolejną repatriacją. Konsekwencją tej sytuacji był brak dbałości o przejęte mienie, a nawet jego niszczenie “bo to szwabskie”. Niestety, po roku 1989, zmiany jakie miały miejsce, były także bardzo ograniczone. A szkoda, bo to wyjątkowo piękne miejsce, zarówno jeśli chodzi o przyrodę, jak i architekturę. Stąd wyjątkowo bolesnym jest widok zrujnowanych pałaców, kościołów luterańskich, domów, willi, gospodarstw, które nawet w tym stanie są urzekające.

Jeśli chodzi o miasta to najlepiej swoją szansę wykorzystała Świdnica, miasto zadbane, tętniące życiem. W Wałbrzychu dużym plusem jest zrewitalizowana kopalnia. Tym różni się od Bytomia, że miasto może pokazać swoją przebogatą, górniczą (i nie tylko) historię. Jelenia Góra, miałem wrażenie pustawa (mimo majówki), w odróżnieniu od Karpacza. Swój klimat mają Cieplice, z pięknym parkiem zdrojowym i starówką.

Cóż piękne miejsca, piękna historia, nadal jest szansa, aby materialne pozostałości po przebogatej historii tych ziem, zostały choć w części uratowane, tak jak na przykład zamki Czocha i Kliczków.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.