Piotr Koj

Blog

Koniec mafii śmieciowej?

19 maja 2020
Możliwość komentowania Koniec mafii śmieciowej? została wyłączona

Na tą informację czekałem kilka lat, o kilka lat za długo. Prokuratura Okręgowa w Krakowie skierowała 13 maja 2020 r., do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia w sprawie nielegalnego obrotu odpadami niebezpiecznymi. Obejmuje on 41 osób w wieku od 25 do 75 lat, w tym 34 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Oprócz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstw przeciwko środowisku, wiarygodności dokumentów, mieniu, bezpieczeństwu powszechnemu, za co grożą kary nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Tymczasowo aresztowane pozostają 2 osoby, w tym kierujący grupą.

Przypomnę, że powyższa grupa przestępcza, trujące odpady przeznaczone do utylizacji, zakopywała na jednej z miejskich nieruchomości na terenie Bytomia. Sprawę udało się odkryć i nagłośnić dzięki reporterom “Superwizjera” TVN.

Działalność grupy trwała od 2017 r. do 2 kwietnia 2019 r. Kierujący nią Andrzej N. sprzedał usługi odbioru i zagospodarowania odpadów niebezpiecznych o łącznej wartości ponad 23 mln zł szeregu podmiotów gospodarczych. Zamiarem jego było porzucenie odpadów, celem uniknięcia kosztów związanych z ich unieszkodliwieniem. Były to głównie odpady przemysłu chemicznego, petrochemicznego, farbiarskiego, lakierniczego i motoryzacyjnego, o właściwościach wywołujących m.in. nowotwory, lub zwiększających zachorowalność na nie. Wskazane związki mają silne właściwości rakotwórcze, ulegają bardzo powolnemu rozkładowi i są trudne do usunięcia. Są to szczególnie niebezpieczne substancje, które zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady z końcem 2010 r. miały zostać usunięte z użytkowania.

Ponad 55 tys. ton odpadów to wagowo odpowiednik tysiąca czołgów Leopard 2 lub 6,5 wieży Eiffla. 55 tys. ton zmieściłoby się w 50-kilometrowym konwoju ciężarówek 20-tonowych.

Teraz czekamy na proces. Mam nadzieję, że nie będzie toczył się latami i że wydany wyrok nie będzie kolejną kompromitacją wymiaru sprawiedliwości.

Słowa uznania dla bytomian tworzących grupę #BYTOMtoNIEhasiok, za ich zaangażowanie i wytrwałość!

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.