Piotr Koj

Blog

Korona króluje na Śląsku

12 maja 2020
Możliwość komentowania Korona króluje na Śląsku została wyłączona

Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 799 górników i ponad 650 członków ich rodzin – poinformowano po wtorkowym posiedzeniu regionalnego sztabu kryzysowego w Katowicach. Wśród górników przeprowadzono dotąd ponad 10 tys. testów na obecność koronawirusa. Czyli średnio około 17 proc. osób, które przebadano wśród górników, to osoby, u których stwierdzono występowanie koronawirusa. Na szczęście zdecydowana większość górników przechodzi to zarażenie w sposób albo bezobjawowy, albo z bardzo niewielkimi objawami. Konieczność hospitalizacji była tylko w stosunku do 26 osób. Wśród pracowników kopalń, gdzie stwierdzono najwięcej zakażeń, przeprowadzane są kolejne testy – zbadani mają być wszyscy pracownicy tych zakładów, a kopalnie, będące ogniskami wirusa, zostały wyłączone z pracy.

Dlaczego górnicy, którzy są generalnie w sile wieku i pełni zdrowia stali się zbiorowym ogniskiem zakażenia? Dzieje się tak, bo jeden bezobjawowy pracownik może zakazić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt innych osób, a te kolejne, na co ma wpływ nie tylko samo miejsce pracy górnika, ale dotarcie do niego i powrót. Zapewne były też i pewne zaniedbania.

Tak duży przyrost dodatnich wyników testów na koronawirusa spowodował, że pojawiły się spekulacje o objęciu Śląska izolacją, wprowadzenia dla regionu wolniejszego tempa łagodzenia restrykcji czy wręcz zaostrzania niektórych z nich. Informacje te nie zostały potwierdzone.

Tak więc zachowujmy ostrożność i przestrzegajmy nakazów, bo licho nie śpi, a zdrowie mamy tylko jedno…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.