Piotr Koj

Blog

Król

8 listopada 2019
Możliwość komentowania Król została wyłączona

Ostatnio miałem okazję zobaczyć parę dobrych filmów, dzisiaj kilka słów o ostatnim z nich. Przeniósł mnie do XIV wiecznej Europy, przede wszystkim do Anglii. Bazą scenariusza filmu “Król”, którego autorami są reżyser David Michod oraz Joel Edgerton są szekspirowskie sztuki o panowaniu Henryka IV i jego syna Henryka V.Co ważne, mimo zmian unosi się tu duch Szekspira. Fabuła obrazu rozpoczyna się tuż przed śmiercią tego pierwszego.

“Król” to film kostiumowy, ale nie w operowym stylu. Okazuje się dość oszczędny wizualnie, utrzymany w ciemnej kolorystyce, barwach ziemi, brudu i błota. Bardzo dobrze oddaje realia średniowiecznej Europy. Najlepiej wypada scena bitwy pod Azincourt, w której rycerze ślizgają się i tarzają w błocie, walcząc w takim ścisku, że z trudem odróżniają przyjaciół od wrogów. Obraz zachwyca świetną rolą Timothée Chalameta, który potwierdza swój status jednego z najciekawszych aktorów młodego pokolenia.

Krótko mówiąc, warto przeznaczać dwie godziny z listopadowego długiego weekendu, na wspólną wędrówkę po XIV wiecznej Anglii i Francji.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.