Piotr Koj

Blog

Kryzys Kościoła czy kryzys wiary?

10 stycznia 2022
Możliwość komentowania Kryzys Kościoła czy kryzys wiary? została wyłączona

Wiele ostatnio  mówi się na temat kryzysu Kościoła. Ja zadam pytanie, czy to jest kryzys Kościoła, czy kryzys wiary. Zapewne i jedno, i drugie. Ważna jest jednak kolejność. Otóż w mojej ocenie mamy do czynienia przede wszystkim z kryzysem wiary, a z niego wywodzi się kryzys Kościoła, który my przecież tworzymy. Co się na niego złożyło? To długa lista i co najważniejsze, mówimy o procesie, który rozpoczął się 30 lat temu. Czy można jakąś przyczynę uznać za kluczową? Uważam że tak i podpisuję się pod oceną Marii Wanke-Jerie: głównym powodem tego procesu jest wzrost i upowszechnienie zamożności, a co za tym idzie zwiększenie się aspiracji zawodowych i tych dotyczących jakości życia. Sprzyja to indywidualizmowi, koncentracji na sprawach materialnych. Sprzyja wychowywaniu dzieci do egoizmu i hedonizmuWarto zauważyć, że obecnie rodziny zakładają osoby, które dorastały już w wolnej Polsce. Nie nauczone wyrzeczeń, odrzucające ograniczenia, skoncentrowane na karierze zawodowej i dorabianiu się. To im pokolenie ich rodziców chciało zapewnić lepszy los, niż był udziałem ich samych w szarzyźnie komunizmu. Bezstresowo wychowywani, przekonani, że wszystko im się należy, zaczęli postrzegać Kościół jako instytucję, która swoimi nakazami moralnymi ogranicza im wolność.

Pandemia wraz z restrykcjam, skandale i próby ich zamiatanie pod dywan, próby upolityczniania Kościoła i usytuowania go po jedenej ze stron wojny polsko-polskiej, słabość części duchowieństwa, które nie było (nie jest) w stanie podjąć wyzwań współczesności to tylko niektóre elementy tej “układanki” lub tak zwane przyspieszacze.

A my? Wracamy do Kościoła misyjnego, każdy z nas, ludzi wierzących, musi podjąć misję nawracania, w pierwszej kolejności przez własny przykład.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.