Piotr Koj

Blog

Komu i jak miasto sprzeda Elektrociepłownię Szombierki?

10 lutego 2014
Możliwość komentowania Komu i jak miasto sprzeda Elektrociepłownię Szombierki? została wyłączona

Zakończona, nadzwyczajna sesja rady miejskiej w Bytomiu, przyniosła więcej pytań niż odpowiedzi. Przegłosowano wycofanie się z referendum, ze względu na rezygnację prezydenta Bartyli z czasowej dzierżawy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej prywatnemu operatorowi za wirtualne 100 milionów złotych.  Od tego momentu miasto nie posiada zrównoważonego budżetu, czyli jest w nim dziura na 100 milionów złotych.

Ale sesja przyniosła też niespodziankę. Otóż prezydent Bartyla zapowiedział, że owa dziura zostanie „wypełniona” bliżej nieokreśloną kwotą ze sprzedaży przez miasto Bytom nieruchomości. Największe zaskoczeniem było wymienienie tej nieruchomości przez Damiana Bartylę. A jest nią  Elektrociepłownia Szombierki. Miasto ma ją przejąć (?) od firmy Fortum. W jaki sposób? Na odpowiedź mamy grzecznie poczekać, podobno do końca lutego. Rozmowy są zaawansowane… Skąd ja to znam…  Najciekawsze jest to, w jako sposób miasto wejdzie w posiadanie EC Szombierki. Fiński koncern podaruje EC miastu, a miasto zaraz ją sprzeda? Co najmniej dziwne. Czemu Fortum samo nie sprzeda? A może kroi nam się trzecie podejście prywatyzacyjne, po ZBM i BPK, tym razem dotyczące PEC?  Może miasto zapłaci udziałami w gminnej spółce? Co na to Radzionków, współwłaściciel? A może w grę wchodzi inny wariant? To wielka tajemnica prezydenta… 

Do już zadanych pytań dołączam najważniejsze: jaki los czeka zabytkową Elektrociepłownię Szombierki po jej sprzedaży? Kto i co planuje zrobić z tą postindustrialną katedrą, perłą w śląskiej koronie? Czy nie będzie to dla tego obiektu zagrożenie? Pytań jest bardzo dużo, odpowiedzi jak zawsze nie ma.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.