Piotr Koj

Blog

Kto mieczem wojuje…

21 grudnia 2018
Możliwość komentowania Kto mieczem wojuje… została wyłączona

Od wielu miesięcy jego nazwisko kojarzy się z Polską. Niby w tym nic dziwnego. Jeszcze kilka lat temu Frans Timmermans był uważany za przyjaciela Polski. W październiku 2006 r. prezydent Lech Kaczyński przyznał mu Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP za propagowanie pamięci o udziale Polaków w II wojnie światowej. W 2014 r. Orderem Zasługi Rzeczypospolitej odznaczył go za to samo Bronisław Komorowski. Timmermans nieraz wspominał, że polscy żołnierze uratowali życie jego ojca, kiedy w 1944 r. wyzwalali Bredę.

Holenderski polityk mający za sobą wiele lat pracy w dyplomacji wydawał się dobrym sojusznikiem. Jednak to on w grudniu 2017 r. ogłosił rozpoczęcie działań w sprawie naszego kraju wynikających z art. 7. Traktatu o UE, co – przynajmniej teoretycznie – może prowadzić do nałożenia na Polskę sankcji. I to z nim polski rząd prowadzi negocjacje w Brukseli i Warszawie, bo jeśli wierzyć doniesieniom portalu EUobserver, Timmermans ma w KE więcej władzy niż jego zmagający się z problemem alkoholowym szef, Jean-Claude Juncker.

Zgodnie z unijnymi przepisami Timmermans jako komisarz reprezentuje całą UE, a nie swój kraj. Takie zasady z pewnością mu odpowiadają. Holenderski polityk nie ukrywa, że chce wzmocnienia Unii kosztem państw narodowych. Jednak nawet jeśli Timmermans czuje się bardziej Europejczykiem niż Holendrem, jego dalsze losy zależą od rządu ojczystego kraju. W przyszłym roku kończy się kadencja Komisji Europejskiej. Władze w Amsterdamie muszą zdecydować, czy jako przedstawiciela swojego państwa po raz kolejny wystawią dotychczasowego wiceszefa KE. Konflikt z Polską jest z tym kojarzony.

Kto mieczem wojuje… Jak się skończy wojna Timmermansa??

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.