Piotr Koj

Blog

Latarnia Bytom

25 października 2019
Możliwość komentowania Latarnia Bytom została wyłączona

Elektrociepłownia Szombierki stałą się latarnią morską. Jeden z jej kominów rozświetli okolicę jasnym światłem, posłał bardzo widoczny sygnał błagania, gdzieś w niebo.

To w ramach akcji Obiekty Niemożliwe, która została zorganizowana z okazji 25 jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.  Jak mówi Przemo Łukasik  Ta lampa nie ma nas ostrzegać przed tym, że zaraz się rozbijemy, ale ma uświadomić ludziom, że temu obiektowi trzeba ciągle przynosić nadzieję i nie wolno zwlekać z tym zbyt długo.

Cieszę się, że dzięki Przemo Łukasikowi oczy polskich architektów (i nie tylko) na chwilę zatrzymały się na naszym mieście, na jego przepięknych obiektach, także postindustrialnych, Cieszy odbyty w Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK wernisaż wystawy, pokaz oświetlenia oraz spektakl teatralny.

TO JEDNAK ZA MAŁO!!! Na naszych oczach Elektropciepłownia Szombierki zamienia się w KUPĘ GRUZU. Z obiektu znanego nam z roku 2012 pozostały tylko kruszejące mury i rozwalający się dach. Obecny właściciel doprowadził obiekt do ruiny i jego obecność na wczorajszym wieczorze była, jak dla mnie rodzajem policzka, który wymierzył wszyskim tym, którzy kochają postindustrialną katedrę.

Jeżeli szybko nie rozpoczniemy zmasowanych społecznych nacisków na zmianę tego stanu rzeczy, to RUINA EC SZOMBIERKI będzie także naszym udziałem!!!

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.