Piotr Koj

Blog

Lubię ludzi z charakterem, także niepokornych

19 grudnia 2018
Możliwość komentowania Lubię ludzi z charakterem, także niepokornych została wyłączona

Poznałem Kazimierza Kutza osobiście jako polityka – posła, potem senatora. Był jedną z tych osób, które pomagały miastu w rozpoczęciu procesu zmian. Na największe wyróżnienie zasługuje jego włączenie się do walki po stronie Bytomia z górniczym lobby, zwłaszcza po tragedii do jakiej doszło w Karbiu w roku 2011. Wziął między innymi udział w konferencji “Factum est fatum. Złoża węgla kamiennego – dobrodziejstwo czy fatum gmin górniczych, zrównoważony rozwój czy degradacja gospodarcza”, której gospodarzem był bytomski samorząd.

Oczywiście znałem pana Kazimierza z jego twórczości. Nie będę oryginalny mówiąc, że największe wrażenie wywarł na mnie jego tryptyk śląski, tj. Sól ziemi czarnejPerła w koronie i Paciorki jednego różańca. No ostatnim pokazie Soli ziemi czarnej przed jej digitalizacją, który miał miejsce w Muzeum Powstań Ślaskich w Świętochłowicach, miałam okazję po raz ostatni spotkać pana Kazimierza i zamienić z nim kilka słów.

Bez wątpienia był człowiekiem z charakterem, niepokornym. Wywarł ogromny wpływ na restytucję śląskości, nie tylko jako reżyser, ale autor, pisarz, jeden z najlepszych spośród tych, którzy podjęli tematykę śląską. Miał kolejną ważną cechę – był odważny, co myślał, to mówił i pisał.

I taki pozostanie w mojej pamięci…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.