Piotr Koj

Blog

Miasto jako wspólnota

14 maja 2019
Możliwość komentowania Miasto jako wspólnota została wyłączona

Wracam do ubiegłotygodniowej debaty MIASTO JAKO WSPÓLNOTA.  Zdaję sobie sprawę, że to słowa, ale podbudowane konkretnymi działaniami uczestników spotkania, czyli dowodami że nie są tylko puste deklaracje, bo od lat są zamieniane w czyny i to z efektami.

Dlaczego ta debata była udana? Bo w równym stopniu tworzyli ją zaproszeni goście, jak i uczestnicy. Bo trafnie dobrano prelegentów i prowadzącego spotkanie. Bo zachowany został reżim czasowy.

Chwilę czasu poświęcono na analizę, jaki powinien być prezydent miasta, co go winno wyróżniać. Zapisałem ciekawy głos: miłość i odpowiedzialność. Miłość do mieszkańców, do miasta, do jego historii, odpowiedzialność wyróżniająca się odwagą w podejmowaniu decyzji.

Cechy dobrego gospodarza: otwartość i transparentność, rozliczalność, skromność, służba, a nie władza, współzarządzanie, a nie rządzenie, zaufanie i partycypacja.

Bardzo dużo czasu poświęcono na rozmowę o współrządzeniu. Nie powiem rozwiązania Ostrowa Wielkopolskiego i Dąbrowy Górniczej robią wrażenie. Systematyczne spotkania z mieszkańcami, konsultacje, panele obywatelskie, debaty, narady obywatelskie, kawiarenki obywatelskie – nie chodzi o wysłuchanie, chodzi o DIALOG!!!

Jakie inne wątki zasługują na uwagę? Rola strategii w zarządzaniu miasta, INFORMACJA a nie PROPAGANDA, model WIZJA-MISJA-DZIAŁANIE.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.