Piotr Koj

Blog

Mija 100 lat od wybuchu I wojny światowej

12 sierpnia 2014
Możliwość komentowania Mija 100 lat od wybuchu I wojny światowej została wyłączona

Mija 100 lat od wybuchu I wojny światowej.  Na wszystkich jej frontach w latach 1914-1918 poległo 9,5 mln żołnierzy, a około 20 mln zostało rannych lub trwale okaleczonych na skutek odniesionych ran. Polacy także ponieśli olbrzymie straty ludzkie i materialne w trakcie tego konfliktu, chociaż kiedy w sierpniu 1914 roku rozpoczynała się Wielka Wojna na mapie Europy nie było niepodległego państwa polskiego. Ponad 3 mln Polaków walczyło w armiach Rosji, Niemiec i Austro-Węgier, a około 500 tys. zginęło. Również mieszkańcy z terenów dzisiejszego województwa śląskiego zostali zmuszeni do włożenia mundurów armii zaborczych. Walczyli w armiach rosyjskiej, austriackiej oraz niemieckiej i ginęli na wszystkich frontach tej wojny: od Verdun, Ypres i Sommy na froncie zachodnim, przez Mazury, Karpaty, Rygę i Gorlice na froncie wschodnim, aż po Gorycję na froncie włoskim.

I wojna światowa stała się jednak dla Polaków także okresem urzeczywistnienia ponadstuletniego marzenia o konflikcie mocarstw zaborczych. Dzięki temu udało się stworzyć regularne polskie formacje zbrojne: Legiony Polskie u boku armii austriackiej, Korpusy Polskie na froncie rosyjskim i w końcu najpierw Armię Polską we Francji, a potem Wojsko Polskie w Królestwie Polskim. Czyn legionowy wsparli już w 1914 roku ochotnicy ze Śląska Cieszyńskiego i Zagłębia Dąbrowskiego, uczestnicząc później w walkach w Karpatach, na Bukowinie i w bitwach pod Łużanami, Witelówką, Rokitną, Rarańczą i Kostiuchnówką. Żołnierze z byłej armii niemieckiej po demobilizacji walczyli o granice odrodzonego Państwa Polskiego w powstaniu wielkopolskim i w powstaniach śląskich. Polacy z armii austriackiej współtworzyli polskie organy władzy na Śląsku Cieszyńskim.

I wojna światowa zmieniła gruntownie życie wszystkich Europejczyków. Stała się w Europie trwałym elementem zbiorowej świadomości historycznej jako straszliwe ostrzeżenie przed możliwością zagłady całych państw i narodów. Dla Polski pokój kończący ten straszliwy konflikt kojarzyć się będzie jednak na zawsze z odrodzeniem polskiej państwowości po 123 latach niewoli.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.