Piotr Koj

Blog

Moralność Kalego

25 września 2019
Możliwość komentowania Moralność Kalego została wyłączona
„Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy, to jest zły uczynek. Dobry, to jak Kali zabrać komuś krowy”. Ten cytat z „W pustyni i w puszczy” doskonale ilustruje obłudę, zwaną potocznie „moralnością Kalego”.

Oznacza ona podwójny system oceny działań zależnie od tego, kto je podejmuje. Skutkiem takiej moralności jest brak zaufania. Z Kalim, choćby był najbardziej sympatyczny, nikt krów pasać chciał nie będzie.

Tak się też dzieje w przypadku Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Opublikowała ona stanowisko „w sprawie dochowania podstawowych wartości w debacie publicznej”. List wskazuje, że pod pozorem troski o poziom debaty naukowcy o konserwatywnych poglądach będą prześladowani i szykanowani, jak to ma miejsce w przypadku m.in. prof. Jacka Bartyzela i prof. Aleksandra Nalaskowskiego.

A gdzie Kali? KRASP nie tak dawno jednomyślnie poparła rektora UAM prof. Andrzeja Lesickiego w Poznaniu w jego napastliwej wypowiedzi pod adresem abpa Marka Jędraszewskiego, wypowiedzi jednocześnie pełnej admiracji dla ideologii i ruchów LGBT.

 

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.