Piotr Koj

Blog

Możemy liczyć tylko na siebie

24 lipca 2021
Możliwość komentowania Możemy liczyć tylko na siebie została wyłączona

Amerykański Departament Stanu opublikował wspólne oświadczenie Niemiec i USA w sprawie rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Obie strony wyrażają nadzieje, że nowa infrastruktura pomoże Niemcom w obniżeniu emisji gazów cieplarnianych. Brakuje natomiast twardych gwarancji, przede wszystkim dla Ukrainy na wypadek, gdyby Rosja użyła NS2 jako narzędzia do szantażowania Kijowa. Ale nie tylko. To policzek wocen Polski i innych krajów regionu. To bez wątpienia kolejne Monachium.

Treść komunikatu stoi w sprzeczności z dotychczasowymi działaniami Białego Domu nakierowanymi na przerwanie budowy gazociągu NS2. No cóż, wiadomo Biden. Od teraz Berlin będzie mógł swobodnie dokończyć budowę nowej infrastruktury, która oficjalnie ma służyć osiąganiu celów jego strategii klimatycznej. Niemniej nie stanie się tak za darmo. Komunikat wskazuje, że Niemcy zobowiązują się do utworzenia „Zielonego Funduszu” dla Kijowa, za pośrednictwem którego razem z USA będą wspierać inwestycje o wartości co najmniej 1 mld $ w „zieloną energię” na Ukrainie.

Berlin ma na początek przeznaczyć 175 mln $ na nowy fundusz i powiększać tą kwotę wraz z kolejnymi latami, a dodatkowe 70 mln $ ma być przekazane przez Niemcy w ramach bilateralnych projektów energetycznych na Ukrainie. Pewnego ukłonu doczekał się również region Trójmorza, ponieważ Berlin ma przekazać aż do 1,77 mld $ na projekty „wspólnego interesu” w sektorze energetycznym w ramach UE. Na tym jednak deklaracje się kończą.

Tak więc wspólny komunikat daje mgliste gwarancje w zakresie bezpieczeństwa energetycznego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Po raz kolejny zostaliśmy zdradzeni, i jako kraj, i jako region…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.