Piotr Koj

Blog

Musimy walczyć o Boże Narodzenie

7 grudnia 2021
Możliwość komentowania Musimy walczyć o Boże Narodzenie została wyłączona

W ostatnich dniach zrobiło się głośno o 30-stronicowym przewodniku na temat używania w Komisji Europejskiej języka bardziej neutralnego pod względem płci i przyjaznego osobom LGBTQ+, który pod koniec października przedstawiła komisarz ds. równości Helena Dalli z Malty.

Najbardziej kontrowersyjną częścią dokumentu było unikanie założenia, że wszyscy są chrześcijanami. W dokumencie mówiono, że nie wszyscy obchodzą święta chrześcijańskie i nie wszyscy chrześcijanie obchodzą je w tym samym czasie. Stąd zalecenie unikania wyrażenia “Boże Narodzenie” i zastąpienie go sformułowaniem “święta”.

Wytyczne Komisji Europejskiej, które były częścią planu wprowadzenia “Unii Równości”, ściągnęły na pomysłodawców falę krytyki ze strony oficjeli unijnych, Watykanu, skrajnie prawicowych polityków a nawet byłego komisarza UE. W efekcie Dalli musiała wycofać się z pomysłu, tłumacząc, że wytyczne były dopiero w fazie opracowywania.

O dokument został zapytany na konferencji prasowej na pokładzie samolotu papież Franciszek.

W historii wiele dyktatur usiłowało zrobić to samo. Pomyślmy o Napoleonie, dyktaturze nazistowskiej, komunistycznej. Jest to pewna moda, laicyzm rozpuszczony w wodzie destylowanej. Ale to się nie sprawdziło – stwierdził.

Unia musi respektować specyfikę każdego kraju, inaczej grożą jej podziały i upadek – dodał papież.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.