Piotr Koj

Blog

Musimy walczyć z dyktaturą “ja”

26 grudnia 2021
Możliwość komentowania Musimy walczyć z dyktaturą “ja” została wyłączona

Rodzina jest historią, z której się wywodzimy. Każdy z nas ma swoją historią, nikt nie pojawił się na świecie magicznie. Nasza historia to nasza rodzina. ewangelia pokazuje, że Jezus jest także synem historii rodzinnej – powiedział papież Franciszek nawiązując do czytanej dziś w Kościele ewangelii o znalezieniu Jezusa w świątyni.

Pochodzimy z historii splecionej więzami miłości, a osoba, którą dziś jesteśmy, rodzi się nie z dóbr materialnych, ale z miłości jaką otrzymaliśmy. Być może nie urodziliśmy się w rodzinie doskonałej, ale to jest nasza historia. Bóg nie stworzył nas byśmy byli samotnymi przywódcami. On myśli o nas i chce, byśmy byli razem, wdzięczni, zjednoczeni – zauważył Papież.

Drugi aspekt, na który zwrócił uwagę Franciszek, to fakt, że każdego dnia uczymy się być rodziną. Widzimy, że nawet w Świętej Rodzinie nie wszystko jest wspaniałe. Maryja i Józef gubią Jezusa i znajdują go dopiero po trzech dniach, a kiedy mówi, że chce zająć się sprawami Ojca – nie rozumieją Go. Potrzebują czasu, by dowiedzieć się czegoś więcej o swoim Synu. Musimy i my uczyć się siebie nawzajem, słuchać, pokonywać konflikty – powiedział Papież.

Zachęcił, by dbać o rodzinne relacje. Bardzo pomaga rozmowa, dialog między nami – on pomaga nam żyć dobrze w rodzinie. Jak to czynić? Spójrzmy na Maryję, która mówi „ojciec twój i ja”, nie „ja i ojciec”, ani tylko „ja”, ale „ty” jest zawsze przed „ja” – zauważmy to. Najpierw niech będzie „my”, musimy walczyć z dyktaturą „ja”.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.