Piotr Koj

Blog

Myśmy się upili nienawiścią

18 stycznia 2019
Możliwość komentowania Myśmy się upili nienawiścią została wyłączona

I nagle coś się stało, nagle widzimy skutki tego naszego pijaństwa i my je czujemy bardzo głęboko – mówi dominikanin, ojciec Paweł Krupa. Mam nadzieję, że wielu ludzi w Polsce obudziło się w poniedziałek lub we wtorek, już po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, z uczuciem kaca.

Ojciec Paweł Krupa pzreprowadził bardzo krótką, ale jakże trafną diagnozę nas, Polaków – myśmy się upili nienawiścią. Oczywiście dzisiaj skupiamy się na na nienawiści w życiu publicznym, po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Ale czy ta nienawiść dotyczy tylko tej sfery? Czy jest od niej wolne nasze życie zawodowe, szkoły, wspólnoty samorządowe, życie sąsiedzkie, nasza parafia czy nasza rodzina???

Dobrze wiemy że nie. Nienawiśc i język z nią związny, towarzyszy nam wszędzie. I jeżeli chcemy to zmienić,  nie możemy zaczynać od szukania winnych wokół siebie, tylko od rachunku sumienia. Czy ja jestem wolny od nienawiści??  Czy w ogóle mam świadomość, że swoim postępowaniem, słowami ranię innych?? Czy uważam to za zło?? No i najważniejsze czy chcę to zmienić??

Życzę sobie i nam wszystkim, żeby taki rachunek sumienia się odbył. Mam wielką nadzieję, że skutkiem jego będzie refleksja i postanowienie zmiany (nie tylko na kilka dni)…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.