Piotr Koj

Blog

Naród, nie naród? Po prostu Ślązacy

6 grudnia 2013
Możliwość komentowania Naród, nie naród? Po prostu Ślązacy została wyłączona

I tak po raz kolejny Ślązacy poczuli się oszukani. Mówię o tych, którzy uznawali się za odrębny naród. Sąd Najwyższy zdecydował, że Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej nie powinno być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod taką nazwą. Ślązaków nie można uznać za odrębny naród – uzasadnił sąd. „Szanując przekonanie części Ślązaków o ich pewnej odrębności, wynikającej z kultury i regionalnej gwary, nie można jednak zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski, bądź już istnieje – w liczbie kilkuset tysięcy osób, którzy zadeklarowali taką przynależność w spisie powszechnym”.

Jak zareagowali na wyrok sami Ślązacy? Bardzo różnie. Pisarz Szczepan Twardoch, napisał na F bardzo emocjonalnie: Kilkaset tysięcy ludzi zasadniczo myli się w kwestii własnej tożsamości etnicznej; sędzia z Warszawy wie lepiej, bo tak go w szkole nauczyli. Za to wielkodusznie przyznaje prawo do „pewnej odrębności”. Pier*** się Polsko. Kazimierz Kutz nie kryje rozgoryczenia: Ja też przeczytałem gdzieś w internecie komentarz: “olać Polskę”. To jest zdumiewająca i skandaliczna decyzja. Jesteśmy w tej chwili taką piątą kolumną, zakamuflowanymi Niemcami, którzy zagrażają Polsce. Może i w sensie naukowym Ślązacy są grupą etniczną, ale jest też sporo osób, które są przekonane, że stanowią naród. I ich przekonanie powinno zostać uznane. Są też głosy zadowolenia, że dla przykładu zacytuje wicewojewodę Piotra Spyrę: przyjąłem merytoryczne uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego pozytywnie, jako, że podzielam jego opinie, że Ślązacy nie są odrębnym narodem

Osobiście nie uważam, aby był to problem, którym warto się aż tak emocjonować, a zwłaszcza wyciągać zbyt daleko idące wnioski. Potrzeba jak zawsze rozwagi, umiarkowania i cierpliwości. Prędzej lub później kwestie związane z narodem, językiem, autonomią, będą musiały być rozstrzygnięte w sposób, który uszanuje nas Ślązaków, naszą historię i tradycję.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.