Piotr Koj

Blog

Nie był prezydentem idealnym, ale działał z pasją i skutecznością

1 grudnia 2018
Możliwość komentowania Nie był prezydentem idealnym, ale działał z pasją i skutecznością została wyłączona

Nikt nie jest idealny. Ta maksyma dotyczy także prezydentów, nawet takich mocarstw, jak Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. I taki był George H.W. Bush, 41.prezydent USA. Nie był prezydentem idealnym, ale z pasją i oddaniem przeprowadził Amerykę przez niezwykle trudny i pełen zasadzek okres zakończenia zimnej wojny. Był patriotą. Jako ostatni mieszkaniec Białego Domu z pokolenia pamiętającego II wojnę światową, słowa o przelewaniu krwi dla ojczyzny nie były dla niego pustą frazą do wygłaszania na wiecach wyborczych. Po ataku na Pearl Harbor rzucił studia i poszedł do wojska, przez pewien czas będąc najmłodszym pilotem w marynarce wojennej USA.

Nie był charyzmatycznym politykiem jak John F. Kennedy, nie był wspaniałym mówcą jak Reagan, ani wybitnym geostrategiem jak Richard Nixon. A jednak skutecznie przeprowadził Zachód przez zmiany w Moskwie, a potem jeszcze poprowadził Amerykę do absolutnie nieprzewidywalnego z góry, ale totalnego zwycięstwa na Saddamem Husajnem w pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej w 1991 r.

Dla mnie wielkością Georg H.W. Bush był okres jego emerytury, kiedy nadal wspierał swój kraj, budząc powszechny szacunek po wszystkich stronach amerykańskiej polityki. Jednoznacznie wspierał Polskę w dążeniu do wolności. Zawsze stał po stronie wartości, czy w kwestii Bałkan, czy innych spraw w stosunkach międzynarodowych. Jego postać wpisuje się w podejście do kultury politycznej, do której powinniśmy jako Polacy dążyć.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.