Piotr Koj

Blog

Nie cierpię politycznej poprawności

5 marca 2021
Możliwość komentowania Nie cierpię politycznej poprawności została wyłączona
Urodziłem się w świecie, w którym za prawdę nikt się nie obrażał. W “Elementarzu” Mariana Falskiego, dzięki któremu nauczyło się pisać i czytać kilkanaście pokoleń Polaków, mały Bambo był Murzynkiem, a nie Afroamerykaninem.

Pierwsze wydanie ukazało się w 1910 r. pod tytułem „Nauka czytania i pisania”. Przez kolejne 10 lat Falski prowadził badania z dziećmi. Rezultaty pokazały, że należy zrezygnować z metody całościowego rozpoznawania wyrazów na rzecz ich analizy. Dlatego też w następnym wydaniu książki pod tytułem „Elementarz powiastkowy dla dzieci” (1921) dokonał stosownych korekt, co pozwoliło przetrwać książce do połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Ponad 80 wydań i 20 milionów wydrukowanych egzemplarzy powoduje, że „Elementarz” Falskiego uznawany jest za najdłużej używany elementarz świata.

Przez ponad 6 dekad Bambo był dla polskich dzieci Murzynkiem, ponieważ miał czarną skórę. Czytając opowiastki o Murzynku dzieci nie stawały się bynajmniej rasistami. Dzisiaj użycie takiego słowa w stosunku do czarnoskórego stygmatyzuje – ale ciebie, nie jego. Naruszasz bowiem niepisaną zasadę poprawności politycznej, narzuconą nam prawem kaduka nie wiadomo kiedy. Nie było konsultacji społecznych, nikt nikogo nie pytał o zdanie i nagle wprowadzono w życie zasadę ograniczającą ludziom zagwarantowaną w konstytucji wolność słowa. Od tej pory jesteś niepoprawny używając w publicznym dyskursie słowa Murzyn, Cygan czy Żyd. Przez wieki Żyd był po prostu Żydem, bo taka jest prawda, Cygan Cyganem, a czarnoskóry Murzynem. Czy określenia czysto etniczne mogą być obraźliwe? Moim zdaniem w ogóle nie, ponieważ oddają faktyczny stan rzeczy. Tak uważałem kiedyś i tak uważam dzisiaj, dlatego niniejszym zezwalam na nazywanie mnie w przestrzeni publicznej typem niepoprawnym politycznie. Ani mnie to grzeje, ani ziębi. Od dawna bowiem przestało mnie interesować, czy jestem lubiany, czy znienawidzony, szanowany, czy pogardzany, dobrotliwy, czy złośliwy. Dla mnie ważne są tylko trzy rzeczy: być w zgodzie z własnym sumieniem, szanować osoby starsze i upośledzone, nie krzywdzić innych. To moim zdaniem wystarczy, by zaliczyć siebie do grona ludzi dobrych.

Tyle i aż tyle. Tadeusz Porębski napisał to, co ja dzisiaj chciałem powiedzieć… Pozdrawiam Radę Języka Polskiego!

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.