Piotr Koj

Blog

Nieplanowane

4 listopada 2019
Możliwość komentowania Nieplanowane została wyłączona

Własnie wróciłem z filmu, choć dla niektórych z propagandy antyaborcyjnej. Jaka rzeczywistość? Po prostu potrzebny film! Mocny w swym przekazie, a jednocześnie niesamowicie delikatny. Nikogo, ad personam, nie potępia… Jeśłi walczy, to o prawdę, o życie, o bezbronnych, o sumienia matek i ojców… Opowiada o człowieku, o relacjach z Bogiem i bliźnim, a nie o tej czy innej ideologii, poglądzie czy przekonaniach.

Film “Nieplanowane” w jasny sposób pokazuje, czym jest aborcja, żałuję że ledwo dotyka tematu przemysłu aborcyjnego. Ukazuje klimat kliniki aborcyjnej, dramat kobiety decydującej się na zabicie swojego dziecka oraz modlitewny szturm osób walczących w obronie życia poczętego. Trudno przy tego rodzaju produkcji zwracać uwagę wyłącznie na walory artystyczne, ale byłoby czymś niepożądanym, gdyby tego rodzaju filmy nie potrafiły wejść na choćby elementarny poziom – “Nieplanowanym” na pewno się to udało. Nie jest to, rzecz jasna, wirtuozeria aktorska, fabularna czy zdjęciowa, ale pozwala z uwagą poświęcić blisko 2 godziny na jego zobaczenie.

Warto też przypomnieć, że “Nieplanowane” powstał na podstawie bestsellerowej książki Abby Johnson i Cindy Lambert pod tym samym tytułem. Wyjściowa historia opartej na faktach opowieści o dyrektor aborcyjnej kliniki Planned Parenthood, odchodzącej z biznesu, by dołączyć do ruchów pro-life, jest jednak wyłącznie pretekstem do o wiele bardziej złożonej refleksji – o tym, czym naprawdę jest aborcja, jakie przynosi skutki i jak skutecznie jej się przeciwstawić.

Film pokazuje, że zabójstwo jakiejkolwiek istoty nie rozwiązuje problemów, ale raczej stwarza kolejne. W przypadku aborcji mogą być to problemy już na etapie połknięcia pigułki poronnej (to jest ludzki organizm, jeden reaguje dobrze, inny gorzej), ale też na etapie wielu lat po usunięciu ciąży, bowiem tak wielki kaliber sprawy po prostu siedzi w naszej głowie, nawet jeśli jesteśmy mistrzami w zagłuszaniu wyrzutów sumienia. Ten film to jest bardzo mocne świadectwo, świadectwo prawdziwej kobiety Abby Johnson. Kobiety, która przez osiem lat pracowała w Planned Parenthood, największym dostawcy aborcji w Stanach Zjednoczonych.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.