Piotr Koj

Blog

Niepokojące informacje w temacie Żabich Dołów

30 kwietnia 2023
Możliwość komentowania Niepokojące informacje w temacie Żabich Dołów została wyłączona

JK Technology sp. z o.o. ma zamiar zlikwidować nasyp kolejowy na terenie Żabich Dołów, pomimo tego że to obszar chroniony. Zgłoszenie inwestora przyjął wojewoda, nie pomógł sprzeciw władz Chorzowa.

Sam nasyp ma ponad 1 km długości i ok. 30 m szerokości. Trudno sobie wyobrazić, aby wjazd ciężkiego sprzętu i wywiezienie ogromnej ilości pozostałości nasypu w żaden sposób nie wpłynął na charakter miejsca w jakim się ono znajduje.

A przecież poprzez utworzony zespół przyrodniczo-krajobrazowy zabroniono jego przekształcania, wykonywania prac ziemnych stale zniekształcających rzeźbę terenu czy wydobywania do celów gospodarczych skał oraz skamieniałości.

Warto przypomnieć, że Żabie Doły to ponad 220 ha ostoji wielu gatunków zwierząt i roślin, a także popularne miejsce wypoczynku dla okolicznych mieszkańców. Obszar zaliczony do Szlaku Przyrody jest świetnym przykładem możliwości odrodzenia się dzikiej natury na terenach silnie zdegradowanych przez przemysł. Ulokowany jest w granicach administracyjnych Chorzowa – Maciejkowic, Bytomia oraz Piekar Śląskich.

Zainteresowanych zapraszam do grupy…
https://www.facebook.com/groups/1302337597370984

 

 

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.