Piotr Koj

Blog

Nowy rok szkolny, nowe wyzwania

2 września 2018
Możliwość komentowania Nowy rok szkolny, nowe wyzwania została wyłączona

Zbliżający się rok szkolny, jest jak zawsze wielką niewiadomą. Mimo że dla większości ta sama szkoła, Ci sami koledzy, koleżanki, nauczyciele, to jednak jak zawsze będzie sporo niespodzianek. Wiele nie trzeba, bo przecież każdy nowy uczeń, nowy i nieznany nauczyciel, to już małe wyzwanie.

A do tego nowe decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej – zajęć wymagających intensywnego wysiłku umysłowego uczniów nie planuje się po szóstej godzinie zajęć w danym dniu. Kolejna decyzja Ministerstwa, to wprowadzenie minimalnego czasu trwania przerw, mają być one co najmniej 10-minutowe, a jeśli pogoda pozwoli, uczniowie powinni spędzać je na zewnątrz. Zarówno jedna, jak i druga decyzja słuszna, tylko czy możliwa do realizacji we wszystkich placówkach??

Sporo zmian w awansie zawodowym. Aby zdobyć najwyższy stopień awansu zawodowego, nauczyciel będzie musiał od nowego roku szkolnego pracować dłużej, ponieważ ścieżka zawodowa wydłużona zostaje do 15 lat. Odczują to już stażyści, od teraz pierwszy etap ich kariery w szkole potrwa rok i dziewięć miesięcy, a nie tak jak poprzednio dziewięć miesięcy. Po ukończeniu stażu czeka ich egzamin przed komisją, a nie jak dotychczas ocena dorobku zawodowego.

Jak widzicie, to nie tylko trudny rok dla mojej córki uczennicy III klasy gimnazjum, mojej żony, która po raz kolejny obejmuje nową klasę pierwszą (SP), ale dla całej społeczności szkolnej. Mimo wszystko, powodzenia!!

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.