Piotr Koj

Blog

W poniedziałek dla 4,8 mln uczniów oraz 660 tys. nauczycieli rozpocznie się nowy rok szkolny. Największe zmiany w nim czekają uczniów I klas szkół ponadgimnazjalnych – wkracza tam reforma edukacji wraz z nową podstawą programową nauczania. W szkolnictwie zawodowym odchodzi się od kształcenia w konkretnym zawodzie na rzecz takiego nauczania, by w wyniku niego uczeń zdobywał kwalifikacje konieczne do wykonywania danego zawodu. Zdobycie każdej kwalifikacji zostanie potwierdzone egzaminem, a w rezultacie złoży się na konkretne uprawnienia zawodowe. Zlikwidowane zostaną licea profilowane, licea uzupełniające i technika uzupełniające. Nie zazdroszczę wprowadzania zmian, zwłaszcza na poziomie szkół, bowiem w praktyce dopiero wyłaniają się„rafy”, „wiry” i inne nieplanowane sytuacje.

A największe problemy wciąż takie same: brak pieniędzy na realizację jakże ważnych z punktu widzenia uczniów, rodziców i nauczycieli zadań związanych z kształceniem i wspieraniem wychowania dzieci, młodzieży i dorosłych.

A będzie jeszcze gorzej, bo w kasach samorządów widać dno, a to na ich barkach spoczywa realizacja polityki edukacyjnej państwa. Do tego zmiany demograficzne, dekapitalizacja majątku i brak zrozumienia, dla trudnych, ale niezbędnych działań. Mimo problemów, w Bytomiu na remonty i inwestycje w infrastrukturze edukacyjnej wydano ponad 3 miliony złotych.

Życzę uczniom, rodzicom i nauczycielom wspólnych sukcesów w odkrywaniu talentów i szukaniu pasji. Oby Wasze upodobania i marzenia spotkały się właśnie w szkole.

Powodzenia :-)

zobacz archiwum wiadomości »

2 komentarze

  1. gkam@onet.eu pisze:

    Popieramy wszelkie działania w zakresie restrukturyzacji miejskiej oświaty. Środki publiczne należy wydawać rozważnie. Pozdrawiamy i życzymy powodzenia : G.B. Kamińscy

  2. yokai@onet.eu pisze:

    Dzięki Ci Panie Koju za nową szkołę z super tablicami,przypominają mi się czasy podstawówki gdzie używałem kredy, mam także koło 700 nowych znajomych, nawet na facebooku tyle bym nie uzbierał! Będę teraz mógł z nimi spotykać tak często jak będę chciał, niestety dopiero po lekcjach koło godziny 19 ale na całe szczęście Bytom jest bardzo bezpiecznym miastem wieczorem. Cieszę się, że teraz także na przedmiotach zawodowych będę uczył się historii z autopsji, nigdy bym nie powiedział, że muzea zamienią nowoczesne komputery na prawdziwe klasyki elektroniki. Przepraszam mieszkańców za to, że zapewne pieniądze podatników poszły na te zamianę (muzea nie oddały tych rarytasów za darmo – ale czego nie robi się dla uczniów!). Cieszą mnie także nowi nauczyciele, za starymi nie przepadałem teraz będę mógł nieco wrzucić na luz, Ci tyle nie wymagają ; )Pozdrawiam Ł.