Piotr Koj

Blog

O jeden most za daleko

24 kwietnia 2019
Możliwość komentowania O jeden most za daleko została wyłączona

Każdy, komu trzeźwości oglądu nie przysłania niechęć wobec władzy, widzi to samo. Próba utrudnienia zdawania dzieciom egzaminów w połączeniu z agresją, lub mobbowaniem tych, którzy przeprowadzenie tych egzaminów umożliwili, wzbogacona o przegląd piosenki strajkowej, przy jednoczesnym braku jakichkolwiek propozycji systemowych – wszystko to dało fatalną mieszankę dla strajkujących.

To jednak nic w porównaniu z tym, co będzie, jeżeli część z nich nie sklasyfikuje podchodzących do matury. To już o jeden most za daleko. Matura to w polskim systemie szkolnictwa najważniejszy egzamin. Na kilka dni przed końcem klasyfikacji klas maturalnych widać, że i tę “bitwę” strajkujący przegrają. Rządzący, przygotowali również zmiany w prawie, które umożliwią przeprowadzenie matur. Do tego tzw “edukacyjny okrągły stół”, w którym ZNP i FZZ nie wezmą udział, pokazując że walką z władzą i o władzę, jest dla nich ważniejsza niż polska szkoła. Wiem, że tenże stół ma wymiar raczej symboliczny, polityczny, nie zmienia to faktu, że rozmawiać trzeba, a ignorowanie tej inicjatywy będzie tylko kolejnym gwoździem do strajkowej trumny.

Bez wątpienia z tej wojny, nikt nie wyjdzie zwycięsko, a największym przegranym będą uczniowie, którzy jak to słusznie zauważył prof. Nalaskowski odbierają gorzką lekcję relacji między fasadową teorią a upodloną praktyką życia. Nie wiem ile czasu minie, zanim upadnie bitewny kurz i będzie można spróbować podliczyć straty. Wiem natomiast, że pęknięcia jakie powstają w pokojach nauczycielskich nie będą możliwe do załatania przez wiele miesięcy.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.