Piotr Koj

Blog

O matce nigdy źle. Natomiast o jej dzieciach, gdy trzeba, trudną i bolesną prawdę należy odsłaniać

26 maja 2019
Możliwość komentowania O matce nigdy źle. Natomiast o jej dzieciach, gdy trzeba, trudną i bolesną prawdę należy odsłaniać została wyłączona

Niejeden zastanawiał się, jak wierni przyjmą słowa homilii arcybiskupa Jędraszewskiego w sytuacji, gdy cała Polska – ludzie wierzący i niewierzący – jest wstrząśnięta z powodu grzechów dokonanych przez niektórych księży. Dodatkowym “smaczkiem” był medialny “protest” przeciwko jego pielgrzymowaniu do Piekar Śląskich. Tymczasem tysiące uczestników pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Matki Boskiej Piekarskiej, przyjęło słowa metropolity z Krakowa bardzo dobrze.

Zważywszy na pewne obiektywne fakty, wszyscy czujemy się zawstydzeni i upokorzeni z powodu postępowania tych osób duchownych, które sprzeniewierzyły się swemu kapłańskiemu lub zakonnemu powołaniu. Jednakże mówienie, że cały Kościół jest zły, jest po prostu nieprawdą – powiedział abp Jędraszewski. W tym momencie tysiące mężczyzn, którzy go słuchali, przerwało mu długimi oklaskami. Później te oklaski wybrzmiewały w czasie jego homilii jeszcze wielokrotnie.

Abp Jędraszewski mówił tysiącom słuchających go mężczyzn, że dla Chrystusa Kościół jest Oblubienicą, natomiast dla nas – Matką. Jest Matką naszą, ponieważ w chwili chrztu świętego zrodził nas do życia wiecznego. To on dał nam łaskę wiary. To on uczy nas wzrastania w miłości do Boga i do bliźniego. To on umacnia w nas nadzieję znalezienia się ostatecznie i na wieczność całą w niebiańskim Jeruzalem. To wszystko sprawia, że o Kościele winniśmy myśleć ze czcią: właśnie tak, jak o Matce, mimo że jest on złożony także z ludzi grzesznych – powiedział. Przypomniał dawną prawdę: „O matce nigdy źle”. Natomiast o jej dzieciach, gdy trzeba, trudną i bolesną prawdę należy odsłaniać.

Zachęcam do przeczytania całej homilii:
https://katowice.gosc.pl/doc/5595068

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.