Piotr Koj

Blog

O sytuacji gospodarczej Polski na tle Europy słów kilka

12 czerwca 2023
Możliwość komentowania O sytuacji gospodarczej Polski na tle Europy słów kilka została wyłączona

Znalazłem bardzo interesującą, rzetelną, opartą na wiarygodnych danych analizę sytuacji gospodarczej Polski. Ponieważ często kwestionuje się dokonania rządu na tej płaszczyźnie, zachęcam do lektury, analizy, no i do ewentualnej polemiki, tylko tak rzetelnej jak sam tekst…

Celem niniejszego wpisu jest ukazanie podstawowych danych statystycznych w kontekście historycznym i międzynarodowym. Bazowałem na najświeższych odczytach (2022/23), jednak w sytuacji gdy nie opublikowano aktualnych wyników, prezentuję ostatni dostępny odczyt tj. za  2021 r.

0. Zanim zaczniemy – ważne definicje. Poniżej będzie mowa o wyniku sektora GG (General Government). Sektor GG składa się z podsektorów: centralnego/rządowego (CG; Central Government – w tym budżet państwa), samorządowego (LC; Local Government) i zabezpieczenia społecznego (SS;Social Security –  w tym np. ZUS czy NFZ). Wynik sektora GG to najszersza powszechnie używana miara do oceny stanu finansów publicznych. Zadłużenie sektora GG (łączne podsektorów centralnego, samorządowego i ubezpieczeniowego) to dług EDP, wyliczany wg metodologii unijnej. 

Jak ma być druga Grecja, to zaczniemy oczywiście od zadłużenia. Polski dług publiczny (EDP)  w relacji do PKB na koniec  2022 wyniósł niecałe 50%. To niezły wynik na tle innych krajów UE. Najlepsza są Estonia, Bułgaria i Luksemburg –  najgorsza Grecja z wynikiem ponad 150% PKB.

Zapraszam do lektury
https://www.salon24.pl/u/dulekthered/1281666,niewygodne-fakty-druga-grecja-nadciaga

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.