Piotr Koj

Blog

Obojętność

23 sierpnia 2018
Możliwość komentowania Obojętność została wyłączona

Mija sześć lat. Mamy kolejny program rewitalizacji, mamy fundusze unijne, w tym dedykowane tylko dla Bytomia, a ciągle tracimy okazję, aby ratować spóściznę Bytomia. Niszczeje Szyb Krystyna, budynek szkoły żydowskiej nieopodal placu Grunwaldzkiego, ruina pałacu Thiele Winklerów. Wracam do tematu, po publikacji na bytomski.pl. Tym razem portal zwraca uwagę, na katastrofalny stan, XiX wiecznego dworca kolejowego Bytom-Bobrek.

XIX-wieczny dworzec jest jedynym takim obiektem znajdującym się w dzielnicach Bytomia, a zarazem jednym z najstarszych budynków w całym mieście. Niestety od lat nie pełni swojej funkcji, bowiem nie zatrzymują się już przy nim żadne pociągi pasażerskie. Trzy lata temuPolskie Koleje Państwowe planwały go wyburzyć, ale pomysł ten wywołał taką aferę w mediach, że zdecydowano się z niego wycofać.

PKP Polskie Linie Kolejowe zamierzają zainwestować 13,5 mln zł w modernizację urządzeń sterujących i zabezpieczających ruch kolejowy na stacji Bytom Bobrek oraz przyległych szlakach. Dzięki temu ma zostać zapewniony sprawny i bezpieczny przejazd pociągów pasażerskich i towarowych przez stację oraz wyjazd składów z węglem z bocznic. Niestety inwestycja nie obejmie dworca. Szkoda, że miasto nie podjęło działań dla ratowania tego unikatowego obiektu, można tam stworzyć np Centrum Kultury dla Bobrka i Karbia.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.