Piotr Koj

Blog

Obywatel Jones

6 listopada 2019
Możliwość komentowania Obywatel Jones została wyłączona

Wróciłem z kina. Tym razem zobaczyłem “Obywatela Jonesa”. To bez wątpienia film precyzyjnie pokazujący specyfikę sowieckiej machiny, uwzględniając polityczne i propagandowe tło, ale co najważniejsze, niszczącej codzienną godność milionów obywateli. Nowa produkcja Agnieszki Holland w równym stopniu jak na Sowietach, skupia się na hipokryzji i marazmie elit świata Zachodu, których podejście do kolejnych autokratów kierujących Kremlem jest jak wiemy ponadczasowe.

Największą zasługą Agnieszki Holland jest przybliżenie Wielkiego Głodu tysiącom widzów, którzy nie mieli o tym ludobójstwe bladego pojęcia. Niezwykle sugestywne ujęcia masowych grobów, szerzące się akty kanibalizmu i wszechobecna, skuta lodem beznadziejność sprawiają, że wraz z Jonesem Wielkiemu Głodowi widz przygląda się z coraz większym niepokojem, a wręcz przerażeniem.

Obywatel Jones jest bez wątpienia filmem edukacyjnym, na pewno lepszym dla uczniów, niż wiele innych polskich produkcji dotyczących historii. Również dlatego, że przywraca pamięć o zapomnianym Jonesie, którego artykułami przy tworzeniu Folwarku zwierzęcego inspirował się sam George Orwell. Problem z tym wszystkim mam jednak taki, że film Holland nakręcony jest w taki sposób, że nie wywołał we mnie wielkich emocji. Nie wiem dokładnie, czego zabrakło, ale ani nie czułem wielkiej grozy, ani przerażenia, ani oburzenia, ani wzruszenia.

Kończąc te kilka słów pofilmowej refleksji zapytam, czy na przekór kłamstwu zwycięża prawda, którą reprezentuje prostolinijny Mr. Jones?

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.