Piotr Koj

Blog

Oczy świata zwrócone na Warszawę

21 lutego 2023
Możliwość komentowania Oczy świata zwrócone na Warszawę została wyłączona

Dwadzieścia minut trwało przemówienie prezydenta Joe Bidena w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. Dziękuje, że znowu przyjęliście mnie w Warszawie – rozpoczął swoje przemówienie Joe Biden. Byłem tu rok temu, kilka tygodni po tym, jak Putin rozpoczął największą wojnę po II wojnie światowej. Kiedy Rosja dokonała inwazji, była to próba dla Ukrainy i dla całego demokratycznego świata. Rok później znamy odpowiedź: Kijów nadal się trzyma, a my jesteśmy zjednoczeni – dodawał Biden.

Niech każdy członek NATO wie i niech Rosja też wie, że atak na jednego z członków NATO to atak przeciwko wszystkim, to jest święta przysięga bronienia każdej piędzi ziemi krajów NATO – powiedział prezydent USA.

Ukraina nigdy nie będzie zwycięstwem Rosji. Wolni ludzie odmawiają życia w świecie beznadziei i ciemności – mówił Joe Biden. Nikt nie może odwrócić oczu od ohydztw, które popełnia Rosja, są okropne – dodawał. USA nie mają zamiaru zagrabić Rosji. Prezydent Putin wybrał tę wojnę. Gdyby Rosja przestała najeżdżać na Ukrainę, to skończyłaby się wojna – podkreślił. Świat jest w kluczowym momencie. Decyzje, które będziemy podejmować, będą decydowały o przyszłości świata na wiele dziesiątków lat – mówił Biden. Wolność – nie ma lepszego, bardziej słodkiego słowa niż wolność – dodawał.

Joe Biden podziękował także Polakom. Spójrzcie, co zrobiliście do tej pory: Polska przyjęła więcej uchodźców niż ktoś inny. Wasza hojność jest niezwykła – mówił.  W sytuacji wielkiej próby jest ważne to, za czym się opowiadamy, i ważne jest to, kto stoi z nami. Polska to wie, wy to wiecie. Wiecie to lepiej niż jakikolwiek inny naród – mówił prezydent Stanów Zjednoczonych. Dziękuję Polsko. Dziękuję za wszystko co robicie. Niech was Bóg błogosławi !

Przed przemówieniem Joe Bidena głos zabrał prezydent Andrzej Duda. Dziś patrzymy na płonącą Ukrainę. Widzimy obrazy jak z II wojny światowej. Rosja na powrót chce się stać imperium, chce niewolić narody. Nie ma na to zgody wolnego świata – powiedział Andrzej Duda. Jak podkreślił prezydent Polski, Joe Biden pokazał, że Ukraina nie zostanie sama i będzie otrzymywać wsparcie.

“Podobnie jak w marcu 2022 roku Joe Biden przemówił przed Zamkiem Królewskim – ale tym razem nie na dziedzińcu zamku, wysadzonego przez nazistów w 1944 roku i odbudowanego przez Polaków po II wojnie światowej, ale w Arkadach Kubickiego, z widokiem na rzekę” – opisuje “Der Standard”. Z miejsca wystąpienia Bidena rozciąga się “widok na wschód” — przez Wisłę…

Associated Press ocenia, że „Joe Biden potwierdził zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo europejskie, spotykając się we wtorek z polskim prezydentem Andrzejem Dudą w ramach serii konsultacji z sojusznikami, aby przygotować się na jeszcze bardziej skomplikowany etap rosyjskiej inwazji na Ukrainie”. Amerykańska agencja zwraca uwagę że na Zamku Królewskim Biden „podkreślił zaangażowanie Polski i innych sojuszników w kwestię ukraińską w ciągu ostatniego roku”.

Francuskie „Le Figaro” ocenia, że Polska to „lojalny sojusznik Ukrainy”, a „wizyta Joe Bidena jest zwieńczeniem roku zdecydowanego zaangażowania Polaków w NATO i u boku Ukraińców”. Z kolei włoska agencja prasowa ANSA wskazuje, że w czasie wystąpienia w Warszawie, Biden podkreślił, że „stawką wojny jest nie tylko przyszłość Ukrainy, ale i demokracji”.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.