Piotr Koj

Blog

Pakt który trwa

22 sierpnia 2022
Możliwość komentowania Pakt który trwa została wyłączona

23 sierpnia, w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Właśnie tego dnia, w roku 1939, porozumienie między nazistowskimi Niemcami a Związkiem Radzieckim otworzyło bramę do II wojny światowej i wszelkiego rodzaju przemocy totalitarnej: od przymusowej migracji przez niewolniczą pracę i zbrodnie wojenne po ludobójstwo, w tym wydarzenie bezprecedensowe w historii świata – Holokaust.

Ten dzień przywołuje pamięć o milionach ofiar reżimów totalitarnych, w tym więźniach nazistowskich obozów koncentracyjnych, obozów zagłady, sowieckich gułagów i stalinowskich więzień. Europejska Sieć Pamięć i Solidarność od 2014 roku realizuje kampanię społeczno-edukacyjną pod hasłem: “Pamiętaj. 23 sierpnia”. “Naszym celem jest przypomnienie indywidualnych historii ofiar” – mówią organizatorzy.

Jak zaznaczają organizatorzy, w tym roku pamięć o ofiarach reżimów totalitarnych nabrała niezwykle aktualnego wymiaru. “W wyniku nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę, brutalny dramat wojny rozgrywa się ponownie, przynosząc nowe ofiary totalitaryzmu współczesnej Rosji”.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.