Piotr Koj

Aktualności

Płoną śmieci z Niemiec i Włoch. Plaga pożarów w Polsce. Będą kolejne, bo biznes musi się kręcić

28 maja 2018
Możliwość komentowania Płoną śmieci z Niemiec i Włoch. Plaga pożarów w Polsce. Będą kolejne, bo biznes musi się kręcić została wyłączona

Dość powiedzieć, że w przypadku Zgierza śmieci, które poszły z dymem, przyjechały do Polski z Niemiec, Włoch i Szwajcarii. Import problemu naszych zachodnich sąsiadów trwał mimo faktu, że przedsiębiorca zarządzający składowiskiem od 28 kwietnia nie miał prawa ich tam magazynować.

Na toksycznym pożarze gaszonym wysiłkiem 250 strażaków opłacanych z naszych podatków, można świetnie zarobić. Jak się dowiedzieliśmy za tonę przywiezionych z zachodu śmieci dostać można nawet 50 euro (215 zł). Biorąc pod uwagę, że według ostrożnych szacunków spłonęło tam około 50 tys. ton, daje to blisko 11 mln zysku.

Zysku z ekonomicznego punktu widzenia czystego, bo przecież już dalej nie trzeba przetwarzać popiołu. Trzeba byłoby przetworzyć odpady, ale „szczęśliwie” tak się jakoś złożyło, że już nie ma tego zmartwienia.

– Jestem daleka od tworzenia teorii spiskowych, ale fakty jasno pokazują, dlaczego polskie składowiska zapłonęły. Po pierwsze Chińczycy w zeszłym roku zamknęli swój rynek dla odpadów, które są trudne do przetworzenia. Stąd zachód Europy zaczął szukać nowego odbiorcy i w tej roli niestety często występuje Polska – mówi money.pl Hanna Marliere z Green Management Group, która zajmuje się strategicznym doradztwem w gospodarce komunalne…

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/odpady-zgierz-pozar-recykling,93,0,2407261.html

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.