Piotr Koj

Blog

Płonąca Amazonia

25 sierpnia 2019
Możliwość komentowania Płonąca Amazonia została wyłączona
Amazonia jest największym lasem deszczowym na świecie. Pełni funkcję magazynu węgla pochłanianego z powietrza, a jej zielone płuca spowalniają kryzys klimatyczny. Co więcej lasy Amazonii zamieszkiwane są przez około milion rdzennych mieszkańców i trzy miliony gatunków roślin oraz zwierząt.
Z najnowszych danych przekazanych przez brazylijską agencję badań kosmicznych wynika, że lasy Amazonii płoną w tym roku w rekordowym tempie. Między styczniem a sierpniem 2019 roku wykryto ponad 72 tys. pożarów. Jedynie od zeszłego czwartku zaobserwowano w Amazonii ponad 9500 pożarów.

Jak pisze BBC, pożary są na tyle intensywne, że dym, który pochodzi z płonących lasów w stanach Amazonas i Rondonia sprawił wczoraj, że przez około godzinę panował blackout w Sao Paulo, które jest oddalone od płomieni o 2700 kilometrów.

Tysiące pożarów które przetoczyło się przez brazylijskie lasy deszczowe Amazonii, doprowadziło w końcu do międzynarodowego protestu. Prezydent Jair Bolsonaro pod groźbą nałożenia sankcji obiecał wysłanie 44 tys. żołnierzy do stawienia czoła ogromnym płomieniom. Cztery stany – Roraima, Rondonia, Tocantins i Para – poprosiły o pomoc w zwalczaniu pożarów. Gasi się je z lądu i z powietrza.

Nasz dom płonie. Amazonia, która produkuje 20% naszego tlenu, jest trawiona przez pożary, a świat patrzy bezczynnie!!! Pożar Amazonii to nie jest niszowy temat. Podobnie jak nie jest nim rabunkowa polityka, prowadzona przez brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro, który dał zielone światło do dzikiego wyrębu tropikalnej puszczy. To główna przyczyna pożarów Amazonii – gdyby lasy pozostały nietknięte, ognia nie dałoby się zaprószyć. Lasy deszczowe w tym rejonie są tak wilgotne, że trudno tam rozpalić niewielkie choćby ognisko, a co dopiero mówić o pożarach.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.