Piotr Koj

Blog

Po kilku dekadach państwo znów jest najważniejsze

7 stycznia 2023
Możliwość komentowania Po kilku dekadach państwo znów jest najważniejsze została wyłączona

U schyłku burzliwego 2022 roku zastanawiałem się, na co firmy, inwestorzy i rządy powinny nastawić się w nadchodzących latach. W minionym roku wraz z Davidem Skillingiem przygotowałem dokument dotyczący kluczowych dynamik, które będą kształtować rok 2023 i lata następne. Wnioski nie są optymistyczne: rok 2023 będzie prawdopodobnie kolejnym niestabilnym okresem. Nieustające turbulencje związane są nie tylko z idiosynkratycznymi wstrząsami, ale także ze zmianą reżimu w globalnym systemie gospodarczym i politycznym.

Naszym głównym założeniem jest przejście gospodarki światowej na tryb „czasu wojennego”, któremu towarzyszy rosnąca, szeroko zakrojona rywalizacja strategiczna pomiędzy wielkimi mocarstwami kształtującymi globalny system gospodarczy i polityczny. Kluczowymi obszarami tej strategicznej rywalizacji są ekonomia, finanse i technologie – dziedziny wykraczające daleko poza rywalizację militarną.

Strategiczna rywalizacja będzie w coraz większym stopniu kształtować politykę rządową w wielu obszarach, od polityki makroekonomicznej po politykę przemysłową i redukcję emisji CO2. To z kolei wpłynie na wyniki gospodarcze, otoczenie biznesowe i rynki. Rok 2022 był dla nowego reżimu „końcem początku”, a powstałe realia będą silnie kształtować rok 2023. Gospodarka światowa została w pewnym stopniu odpolityczniona, ale polityka zdecydowanie powraca na piedestał.

Zachęcam do lektury tekstu prof. Michaela O’SULLIVANA o wzrastającej roli państwa…
https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-michael-osullivan-po-kilku-dekadach-panstwo-znow-jest-najwazniejsze/

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.