Piotr Koj

Blog

Po stronie ucznia

17 kwietnia 2019
Możliwość komentowania Po stronie ucznia została wyłączona

Po raz kolejny wracam do trwającego strajku nauczycieli. Pojawiła się groźba nieklasyfikacji uczniów. Najbardziej przeżywają to maturzyści, dla nich brak klasyfikacji to powtarzanie klasy i brak możliwości przystąpienia do egzaminu dojrzałości. Nie zazdroszczę im, bo sama matura to już stres, a tu jeszcze taka sytuacja.

Patrzę na tą sytuację jako obywatel, rodzic, nauczyciel dyplomowany z dwudziestokilkuletnim stażem. Wybrałem ten zawód świadomie, traktowałem to w kategoriach powołania, a podejmując pracę czułem misję, którą mam do spełnienia. W centrum tej misji był uczeń. Mam satysfakcję z tego okresu mojej zawodowej aktywności.

Wiem, że wiele się zmieniło w ciągu ostatnich trzydziestu lat, także w polskiej edukacji. Nie są to niestety zmiany na lepsze. Choć jak zawsze, w ostateczności, wszystko zależy od człowieka. Także i dzisiaj mamy świetnych nauczycieli, zaangażowanych, z pasją, kreatywnych i skupionych na swoich uczniach. Mam nadzieję, że nie pozwolą oni na dalsze trzymanie swoich wychowanków w niepewności i strachu.

Pytanie czy w obliczu zaostrzającego się strajku, zwycięży dobro ucznia? Przecież nie biorąc udziału w radach pedagogicznych i nie wystawiając uczniom ocen, nauczyciele odmówiliby podjęcia pracy. W ten sposób nauczyciele odrzuciliby to, co jest ich absolutnym obowiązkiem. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie i uczniowie przestaną być zakładnikami w toczącym się sporze.

 

 

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.