Piotr Koj

Blog

Polska śmietnikiem nie tylko Europy

30 maja 2018
Możliwość komentowania Polska śmietnikiem nie tylko Europy została wyłączona

Ściągamy do kraju śmieci, których nie chcą już Chińczycy, a nawet Australijczykom opłaca się wysyłać je do nas. Na spaleniu blisko miliona ton odpadów, które importujemy, zarobić można ponad 200 mln zł. – Rzecz w tym, że nikt nie wie ile tego naprawdę przyjechało – mówi money.pl Hanna Marliere z Green Management Group.

Coraz szerzej napływają do Polski śmieci z UE. Według rejestru GIOŚ, było to ponad 733 tys. ton w 2017 r., 701 tys. ton w 2016 i zaledwie 367 w 2015 r. Przeglądając rejestr, bardzo dokładnie widać, skąd najczęściej przyjeżdżają do nas odpady. W miejscu tabeli ze zgłaszającymi wysyłkę odpadów królują firmy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Austrii. Polskę jak śmietnik dla trudnych do przetworzenia odpadów traktują też kraje spoza UE. Wydaje się to absolutnie niewiarygodne, ale nawet Australia przysłała nam z antypodów w 2016 r. 38 tys. ton odpadów.

Warto też cały czas pamiętać, że tak naprawdę nie wiemy, jak wielka jest skala tego zjawiska, bo wiele śmieci przyjeżdża do nas udając coś zupełnie innego. Cała masa odpadów wjeżdża do Polski z kodem surowca wpisanym do papierów przewozowych. Jeszcze inne udają półprodukty. Tego niestety nikt nie jest w stanie zweryfikować. Kto jest winny tej sytuacji? Jak zawsze niekt nie jest niewinny.

Skąd my to znamy. Niestety w Bytomiu to śmieciowe Eldorado trwa już od pięciu lat.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.