Piotr Koj

Blog

Niektóre polskie związki sportowe to przykład patologii

14 września 2021
Możliwość komentowania Niektóre polskie związki sportowe to przykład patologii została wyłączona

Czasy świetności polskiego judo już dawno minęły. Na medal olimpijski czekamy 25 lat – w Atlancie złoto wywalczył Paweł Nastula, a srebro Aneta Szczepańska. Ostatnia kadencję prezesa Polskiego Związku Judo to pasmo porażek W polskim judo trwa spór między zawodnikami, a związkiem. Główny trener kadry łagodnie mówiąc nie nadaje z judokami na tych samych falach, co rodzi konflikt za konfliktem. W pełni straciliśmy do niego zaufanie – mówi nasza olimpijka, bytomianka Beata Pacut.

Dwa tygodnie temu prezes Zawadka został wybrany na kolejną kadencję. U jego kontrkandydata Krzysztofa Wiłkomirskiego wybory pozostawiły jednak niesmak.  Ciężko mówić o uczciwym działaniu – mówi Sport.pl były judoka, a dziś trener. Na potrzeby wyborów druga strona założyła kilkadziesiąt fikcyjnych klubów czy fundacji, które nie prowadzą w rzeczywistości szkolenia judo, ewentualnie organizują zajęcia w przedszkolach. Nasze judo nigdy nie pójdzie do przodu, jeśli dla zarządu najważniejsze jest tylko to, by utrzymać się przy władzy – twierdzi Wiłkomirski.

Prezesa związku wybierają przedstawiciele klubów. Pięć lat temu w wyborach na prezesa związku oddano 229 głosów. W tym roku aż 362. Z tego wynika, że od poprzednich wyborów powstały przynajmniej 133 kluby. Nie ma takiej możliwości, aby były to prawdziwe kluby judo ze szkoleniem, tym bardziej, że w żadnym wypadku nie przekłada się to na poziom naszej dyscypliny. To są w większości kluby-widma – mówi Wiłkomirski. Zresztą wiele osób, które głosowały na obecny zarząd, nawet nie ukrywa, że pootwierały niedawno swoje kluby. Jaka w tym jest uczciwość? Słyszę z mównicy apele o pojednanie, wspólną budowę polskiego judo. Ale o jakiej budowie mówimy, jeżeli ktoś zakłada kilkadziesiąt fikcyjnych klubów? – pyta były kandydat na szefa związku.

Dobrze że ŚP Józef Wiśniewski nie musi oglądać tego żenującego “spektaklu”. Za jego rządów polskie judo stawiano za wzór. Zapraszam do lektury całości artykułu: https://www.sport.pl/inne/7,102005,27566516,wielka-afera-w-polskim-zwiazku-kluby-widma-mialy-glosowac.html#s=BoxOpImg1

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.