Piotr Koj

Blog

Przed samorzadami duże wyzwania

28 maja 2020
Możliwość komentowania Przed samorzadami duże wyzwania została wyłączona

Obecna sytuacja ma znaczący wpływ na finanse miast, ale nie będę ryzykował twierdzenia, że zbankrutują, chociaż jest to teoretycznie możliwe. Związek Miast Polskich regularnie monitoruje wpływy z podatków. O ile do końca marca dochody te były na w miarę stabilnym poziomie mimo delikatnych spadków, to dane z kwietnia pokazują, że doszło do niespotykanego wcześniej załamania. Wpływy z PIT są niższe o 59% niż rok wcześniej. W przypadku CIT-u wygląda to jeszcze gorzej, bo spadek wyniósł ponad 70%. Oczywiście wynika to z pewnych ruchów administracji rządowej, które mają chronić przedsiębiorstwa przed upadłością i likwidacją miejsc pracy. Mamy do czynienia z bardzo niekomfortowym wyborem, ponieważ z jednej strony rząd wie, że musi chronić przedsiębiorców, którzy te dochody tworzą, utrzymując miejsca pracy, a z drugiej strony wpędza to w kłopoty samorządy. Z konstrukcji Tarczy Antykryzysowej widać, że przedsiębiorstwa są chronione w pierwszej kolejności.

Samorządu przede wszystkim powinny uruchomić nowe źródła finansowania. W ostatnich latach były one “rozpieszczane” tym, że wynagrodzenia mieszkańców się zwiększały i dzięki wzrostowi gospodarczemu dochody podatkowe były bardziej okazałe. Samorządy mogły myśleć, że tak będzie się działo, i planować inwestycje z dużo większym rozmachem. Ale tak naprawdę w ostatnich latach ciągle myślały o tym, czy będą dysponowały wkładem własnym do kolejnych projektów, odrzucały to, co jest naturalnym sposobem finansowania inwestycji w samorządach, czyli środki własne i pieniądze nie darowane, ale pożyczone. Tradycyjnie w sektorze samorządowym dawcą kapitału jest sektor bankowy z uwagi na to, że jest to tańsze pod względem kosztów transakcyjnych i prostsze, bo załatwia się tę sprawę na ogół jednym przetargiem.

Trzeba więc szukać nowych sposobów finansowania. O ile chwilowe zamrożenie inwestycji jest możliwe, to wydatki na utrzymanie infrastruktury są konieczne. Szukanie nowych źródeł finansowania inwestycji na pewno będzie polegało na próbie poszerzenia bazy tych podatków, z których samorządy czerpią najwięcej, czyli dochodowych i  od nieruchomości. Samorządy na pewno nie będą w nieskończoność od podatków nas zwalniać, bo w którymś momencie pieniędzy zabraknie w budżecie.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.