Piotr Koj

Blog

Ratujmy EC Szombierki

25 marca 2019
Możliwość komentowania Ratujmy EC Szombierki została wyłączona

Kiedy powstała była jedną z największych na Śląsku elektrowni. Projektantami niezwykłych zabudowań byli kuzyni Georg i Emil Zillmannowie, którzy mieli już na koncie realizację kopalni węgla kamiennego „Giesche” i słynnych osiedli robotniczych Giszowiec i Nikiszowiec. I tak Bytom chlubi się olbrzymim zespołem fabrycznym z budynkiem administracyjnym, maszynownią, pompownią, kotłownią, rozdzielnią główną i wewnętrznym dziedzińcem. Budynki wzniesione są z cegły zwykłej, klinkierowej i glazurowanej, a przykryto je dachami mansardowymi z lukarnami. Na wieży zamontowanao czterostronny zegar marki Siemens und Halske i był on sprzężony z 54 zegarami działającymi w zakładzie. W latach 1939-1944 EC Szombierki osiągnęła maksymalną moc 100 MW, pracowało w niej wówczas ponad 900 osób. Można było ją wtedy uznać za jedną z największych elektrowni w Europie.

Tyle przypomnienia za notką z Szlaku Zabytków Techniki, na którym nasza postindutrialna katedra się znajduje. Została też uznana za jeden z „7 Cudów Architektury Województwa Śląskiego”.

Tylko co z tego, jeśłi na naszych oczach ten przepiękny obiekt niszczeje, dzień do dniu, tydzień po tygodniu. A wszystko to za sprawą nieodpowiedzialności właściciela, którą jest spółka Rezonator. Czy to już kwestia miesięcy, aby EC Szombierki wyglądała jak ratusz w Hajdukach? Skąd to porównanie? Do stanu jak na zdjęciu, piękny i zabytkowy obiekt w Hajdukach, doprowadził obecny właściciel EC…

Po raz kolejny przyszłość bytomskiej ikony zależy od nas, bytomian oraz wszystkich tych, którzy zakochali się w tym przepięknym miejscu na mapie Bytomia!!

 

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.