Piotr Koj

Blog

Reakcje krajowej polityki fiskalnej na kryzys energetyczny

13 lutego 2023
Możliwość komentowania Reakcje krajowej polityki fiskalnej na kryzys energetyczny została wyłączona

Mam dla was ciekawą informację – pisze Pan Zen@MattLech23 na TT. Zeszłoroczny szantaż na surowcach powodował, że rządy krajów wprowadzały pakiety pomocowe, tarcze itd. ( U nas 0% VAT na żywność, zamrożone ceny gazu dla klientów indywidualnych itd.) Kraje UE wydały na takie pakiety łącznie 681mld€!!

Aby sobie uzmysłowić jak duża to jest kwota to wrzucę PKB Ukrainy za 2021 rok wynosiło ok 200mld €. Więc mamy 3 krotność rocznego PKB Ukrainy. O tak wielkich środkach mówimy. Największe pakiety pomocowe zafundowały swoim obywatelom Niemcy. Było to 270mld € czyli więcej niż PKB Ukrainy.

W ujęciu procentowym do PKB danego kraju był to też jeden z największych pakietów gdyż Niemcy kosztowała taka pomoc równowartość ponad 7% ich PKB. Polska w ujęciu kwotowym, jak i procentowym podeszła do pomocy można powiedzieć dosyć oszczędnie. Choć może to wielu ludzi zdziwić.

Od początku kryzysu energetycznego we wrześniu 2021 r.  w krajach europejskich przeznaczono i przeznaczono 768 miliardów euro na ochronę konsumentów przed rosnącymi kosztami energii. Oto podział:

  • 657 miliardów euro  w UE, z czego 265  miliardów przeznaczyły same Niemcy
  • 103 mld euro w Wielkiej Brytanii
  • 8,1 mld euro w Norwegii

Tabela powyżej pokazuje kto ile przeznaczył, oraz jaki to procent PKB danego kraju. A poniżej wrzucam link do artykułu z którego są te dane.

Zachęcam też do lektury tekstu https://www.bruegel.org/dataset/national-policies-shield-consumers-rising-energy-prices

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.