Piotr Koj

Blog

Realnej wolności słowa coraz mniej

5 października 2021
Możliwość komentowania Realnej wolności słowa coraz mniej została wyłączona

Po troszeczku, krok po kroku, realnej wolności słowa coraz mniej. Ponury to skandal, że Rafał Ziemkiewicz został w UK zatrzymany i zawrócony z powodu niekompatybilności poglądów – zaczął swój wpis na Facebooku. Ale może jeszcze bardziej znamienny jest entuzjazm wśród tzw. liberałów wobec tej decyzji brytyjskiego urzędu. Z Ziemkiewiczem można się nie zgadzać (nawet ja się z nim w wielu sprawach nie zgadzam), można go nie cierpieć, można go pozywać jeśli narusza czyjeś dobra osobiste, ale przecież dla każdego kto miał jakikolwiek poważniejszy kontakt z historią idei i filozofią polityczną jest jasne, że to zupełnie inny problem. Liberalne wartości rezerwowane tylko dla swoich nie mają nic wspólnego z liberalizmem – podkreślił, dodając że jest to plemienność w liberalnym kostiumie.

Radziejewski wskazał, jakim “prymitywnym” jest myślenie o niewpuszczeniu do kraju osób o niezgodnych wartościach. Jak stwierdził, aż strach pomyśleć, do jak zamkniętego i wsobnego społeczeństwa musiałoby doprowadzić, gdyby je konsekwentnie zastosować. Można by prowokacyjnie żądać, by Wielka Brytania zaczęła od licznych polityków z krajów muzułmańskich czy dalekowschodnich, którzy ją odwiedzają… – napisał.

W swoim wpisie prezes Nowej Konfederacji nawiązuje też do innego wydarzenia minionych dni. Podobnie ponury skandal z ostatnich dni to wkroczenie policji do mieszkania Piotra Bakselerowicza z zielonogórskiej ‘Gazety Wyborczej’ i zarekwirowanie jego narzędzi pracy dziennikarskiej z powodu gróźb wysyłanych z adresu IP redaktora. Przy tej łatwości podszywania się pod cudze adresy IP z jaką mamy w dzisiejszych czasach do czynienia, takie praktyki to jeden z patentów na zniszczenie resztek podmiotowości dziennikarzy i wyhodowania służb na niekontrolowalnego potwora. Znów: bez znaczenia powinno być w tym przypadku, co się sądzi o samej redakcji – wskazał.

Ludzie, którzy mówią przy tych (i podobnych) okazjach o zgodności z przepisami nie zdają sobie może sprawy, że w tym właśnie także jest problem. Tym gorzej, jeśli antywolnościowe praktyki są technicznie legalne. Nie bez powodu już starożytni mawiali, że niesprawiedliwy przepis nie zasługuje na miano prawa... – zakończył swój wpis Bartłomiej Radziejewski.

I trudno się z autorem nie zgodzić…

https://dorzeczy.pl/opinie/207826/radziejewski-o-zatrzymaniu-ziemkiewicza.html

 

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.