Piotr Koj

Blog

Rekultywacja

22 marca 2013
Możliwość komentowania Rekultywacja została wyłączona

Do 2020 roku Kompania Węglowa zamierza wydać ponad 413 mln zł na rekultywację zdegradowanych terenów i hałd. Tylko w zeszłym roku na tego typu działania wydano ok. 55 mln zł. W przyjętej w zeszłym roku strategii działania największego w Unii Europejskiej producenta węgla, ochronę środowiska zaliczono do trzech najważniejszych filarów działania spółki. Brzmi to bardzo ładnie. Szkoda tylko, że dotyczy to terenów, których właścicielem jest Kompania Węglowa S.A. Żałuję, że tak duże środki  nie są przeznaczane na likwidacje szkód górniczych. A wracając do tematu, największe wyzwania, to tereny po zlikwidowanych kopalniach. Zarówno te, które należą jeszcze do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, jak i te przekazane miastom. Przykładów mamy dużo w samym Bytomiu, tereny dawnej kopalni Rozbark i kopalni Powstańców Śląskich.

Czy przedstawiony powyżej plan uda się zrealizować? Wątpię. Na chwilę obecną mamy odczuwalną dekoniunkturę na węgiel. Trzeba będzie ograniczyć wydobycie i ciąć koszty. Zapewne na pierwszy ogień pójdą tego typu fundusze, przeznaczone na rekultywacje czy też likwidację szkód górniczych.

Duży kłopot ma prezydent Żor, Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza bowiem po 20 latach przerwy, wznowić wydobycie węgla pod miastem. Sprzeciwiają się temu mieszkańcy, organizacje pozarządowe, władze miasta. Materiał na ten temat wyemitowały polsatowskie Wydarzenia. Jako przykład konsekwencji i niepoliczalnych kosztów jakie ponosi miasto, na wskutek wydobycia węgla kamiennego, podano oczywiście Bytom. “Powrót górnictwa do Żor, powrót szkód górniczych do Żor, oznaczałby zatrzymanie rozwoju miasta” – uważa prezydent Socha. Nic dodać, nic ująć…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.