Piotr Koj

Blog

Renowacja czy wycinka?

25 sierpnia 2018
Możliwość komentowania Renowacja czy wycinka? została wyłączona

W 2010 r. zrewitalizowaliśmy część parku Mickiewicza w rejonie ulicy Cichej, gdzie znajduje się zespół czterech stawów. Oczyszczono wtedy zbiorniki, wytyczono nowe alejki, zbudowano drewniany mostek oraz tarasy widokowe, a także ustawiono elementy małej architektury, jak m.in. ławki, kosze, karmniki dla ptaków, ozdobne balustrady i pergole.  Projektanci i wykonawcy starali się jak najmniej ingerować w zieleń w parku, biorąc pod uwagę że jest to park którego początki sięgają okresu międzywojennego. Założono go na obszarze pomiędzy Rozbarkiem a Łagiewnikami jako proste założenie geometryczne o charakterze krajobrazowym. Wówczas nosił on imię niemieckiego poety Johanna Wolfganga von Goethego.  Po roku 2012 miejsce to zostało zapomniane przez obecnych decydentów i pozwolono na jego powolną degradację.

Mamy rok 2018 i bytomski.pl informuje: Po ośmiu latach miasto znów przystąpiło do renowacji Parku Mickiewicza, lecz tym razem prace obejmują cały teren. Różnica polega też na tym, że zdecydowano się znacznie przerzedzić tamtejszy drzewostan. Lista drzew do wycinki jest długa aż na 647 pozycji. Znalazły się na niej głównie wierzby, klony, i topole, ale też brzozy, głógi, jarzębie, buki, robinie i lipy. Obwód największych z nich – trzech wierzb białych – przekracza 3 metry. Na liście nie brakuje też drzew o obwodzie ponad dwóch metrów. Wytypowano je po wcześniejszej inwentaryzacji. Według dokumentacji są to drzewa zniszczone lub uschnięte oraz samosiejki.  Oprócz wycinki i nasadzeń drzew inwestycja obejmuje oczyszczenie stawów, remont oczka wodnego, w którym pojawi się fontanna napowietrzająca, wykonanie klombów ozdobnych i łąki kwietnej, renowację toru saneczkowego, budowę miejsc parkingowych dla samochodów przy Orliku, remont zniszczonych tarasów i alejek oraz montaż elementów małej architektury.

Rewitalizacja Parku cieszy, zwłaszcza że są teraz dostępne tak duże środki na ten cel ze funduszy europejskic, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Szkoda tylko, że przez sześć lat nie dbano o to, co udało się wykonać, przez dojściem do władzy el presidente.

Tako tym pisały media: Park Mickiewicza w Bytomiu kilka lat temu zmienił się nie do poznania. Miasto postarało się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego i wydało 3 mln zł na rewitalizację pobliskich stawów i skwerów. Dziś park niszczeje a mieszkańcy mają żal do urzędników, że zapomnieli o jego utrzymaniu…

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/bytom-zrobcie-porzadek-w-parku-mickiewicza/h0l6p8j

http://bytomski.pl/miasto/22229-park-mickiewicza-miliony-poszly-w-bloto-zdjecia

 

 

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.