Piotr Koj

Blog

Rewitalizacja po bytomsku, odcinek n-ty

20 marca 2018
Możliwość komentowania Rewitalizacja po bytomsku, odcinek n-ty została wyłączona

Na rynku budowlanym rosną ceny materiałów i robocizny, a wraz z nimi koszty inwestycji. Od początku roku gmina Bytom i podległe jej jednostki musiały unieważnić kilka przetargów, ponieważ nie uzyskały ofert mieszczących się w zaplanowanych kosztorysach. Taka sytuacja może poważnie skomplikować rewitalizację miasta.

Instytucje publiczne w całej Polsce mają coraz większy problem z ofertami przekraczającymi budżet zaplanowanych inwestycji lub bez żadnych ofert. Firma badawcza PMR obliczyła, że od początku roku unieważniono przetargi na kwotę blisko pół miliarda złotych. Szacunki dotyczą jedynie największych przedsięwzięć powyżej 20 mln zł, więc faktycznie powyższa suma jest jeszcze większa.

Problem dotyczy również Bytomia. W tym kwartale gmina oraz podległe jej jednostki unieważniły 5 przetargów z powodu ofert przekraczających kwoty zaplanowane przez zamawiającego. Tyle bytomski.pl.

I można by na tym poprzestać, ale warto przypomnieć, że to w Bytomiu przeciągały się prace nad Gminnym Programem Rewitalizacji. To w Bytomiu prezydent Bartyla upierał się, że nie będzie realizował projektów miękkich, bo mu ktoś, coś obiecał. To w Bytomiu obóz władzy doprowadził do zapaści finansów publicznych, a to powodowało kolejne opóźnienia w realizacji projektów rewitalizacyjnych. To w Bytomiu nie korzystano ze sprawdzonych wzorców takich miast jak na przykład Wałbrzych i Łódź, które wspólnie z nami tworzą Obszar Strategicznej Interwencji. Ten sam bytomski.pl zamieścił w kwietniu 2017 roku  opinię marszałka województwa śląskiego – Te osiem miesięcy opóźnienia to nie jest mało. To dość sporo – powiedział w marszałek Wojciech Saługa. – Oby nie było więcej, oby to opóźnienie nie rosło (…)  Sprawą rewitalizacji żywo interesowali się także radni z bytomskiej opozycji. Podczas sesji 22 grudnia 2016 Michał Bieda zgłosił wniosek o udostępnienie radnym projektu GPR, ale jego prośba nie została spełniona.

 

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.