Piotr Koj

Blog

Rolada, karminadel to jest dobra rzecz

23 listopada 2014
Możliwość komentowania Rolada, karminadel to jest dobra rzecz została wyłączona

Gwara jest równie cenna jak nasza literatura piękna, historia naszego narodu, zabytki czy dzieła sztuki, również tej użytkowej. To wszystko składa się na kulturę, którą tworzymy, a ona buduje naród. Dlatego też od wielu lat udział w finale „Po naszymu, czyli po śląsku” jest dla mnie wielkim zaszczytem.

Tak było także w czasie tegorocznych zmagań, które zakończyły się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Wygrał tę szlachetną rywalizację Jan Szczęsny z Orzesza. W konkursowym monologu przywoływał swoją ojcowiznę, rozciągającą się od Wodzisławia Śląskiego aż za Olzę i wspominał kilka pokoleń swojej rodziny. Występy finalistów to już powoli małe spektakle. Zwycięzca wszedł na scenę z kosą i wystukiwał rytm opowieści, klepiąc tę kosę. Chyba większość zapamiętała jego śpiewkę: “Rolada, karminadel to jest dobra rzecz. Kożdy bajtel chciołby to zjeść”. Niełatwe zadanie miało jury: „ Jeszcze tak wyrównanej batalii nie było”, powiedział jego przewodniczący prof. Jan Miodek.

W sumie w konkursie uczestniczyło ponad 80 osób. Tytuł Honorowego Ślązaka Roku i statuetkę Zygmunta Brachmańskiego otrzymał prezydent Katowic, Piotr Uszok, który podkreślił, że wychował się w tradycji śląskiej: szacunku dla pracy i podziwu dla wiedzy.

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.