Piotr Koj

Blog

Różnie to bywa z rankingami

6 lipca 2022
Możliwość komentowania Różnie to bywa z rankingami została wyłączona

Polska jest na 10. miejscu na świecie i na 4. w Europie na niechlubnej liście państw, w których najtrudniej działać przedsiębiorcom – pisze środowy @pulsbiznesu, powołując się na raport TMF Group. Straszne, prawda? I nikt nie powie głośno czym jest TMF Group. Więc ja powiem.

TMF Group to holenderska firma uznana w ubiegłym roku przez tamtejszy sąd za winną i ukarana za udział w gigantycznym korupcyjnym skandalu w Mozambiku, podczas którego ponad 200 mln dolarów przeznaczono na łapówki w sprawie nielegalnej emisji obligacji na kwotę 2 mld dolarów.

Przestępcy, którzy wymyślili oszustwo z obligacjami, potrzebowali firmy w Europie. Jako swojego agenta zatrudnili więc TMF Group, holenderskiego dostawcę usług powierniczych, który szybciutko zarejestrował Moçambique EMATUM B.V. potrzebną do emisji złodziejskich obligacji.

Kiedy firma audytorska Kroll przeprowadziła audyt Ematum w 2017 r., stwierdziła, że ​Holendrzy odegrali jedną z głównych ról w korupcyjnym skandalu. Holenderski uznał, że TMF dopuścił się „poważnego naruszenia zaufania” i ukarał spółkę grzywną w wysokości 594 tys. euro.

Więc następnym razem, postarajcie się trochę ostrożniej ekscytować się ocenami Polski dokonywanymi przez różnego rodzaju dziwne osoby, organizacje i podmioty prawa międzynarodowego, bo kto wie kto za to zapłacił…

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.