Piotr Koj

Blog

Śląski panteon bez bytomian?

29 listopada 2013
Możliwość komentowania Śląski panteon bez bytomian? została wyłączona

“Dziennik Zachodni” rozpoczął akcję zagłosuj na najwybitniejszego Ślązaka. W śląskim panteonie  znalazły się już 84 osoby. Już kilkanaście osób wytypowało swoje 10. Także i ja zaproponowałem 10 wybitnych bytomian.

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – ksiądz, kapelmistrz; uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki barokowej, nazywany polskim Haendlem.

bp Maxymilian Kaller – biskup warmiński, w trudnych latach nazizmu organizował pielgrzymki dla wiernych różnych grup językowych. Do swych polskojęzycznych diecezjan przemawiał i pisał listy w języku polskim, co często powodowało szykany ze strony gestapo. Jego praca zainicjowała funkcjonowanie charytatywnej działalności, która przerodziła się w początki Caritas. Dla ludzi przemieszczonych czy wypędzonych z różnych stron w czasie powojennej biedy zorganizował na terenie Niemiec Ośrodek Pomocy Caritas, dając w ten sposób zalążek wielkiej do dziś Caritas Europejskiej.

ks. Józef Szafranek, ksiądz katolicki, działacz społeczny, polityczny, tłumacz, autor i wydawca. Założył pierwsze w Europie koło czytelnicze w Bytomiu. Od r. 1840 do śmierci był proboszczem bytomskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Władysław Studencki – historyk literatury polskiej, działacz społeczno-kulturalny, literat. Mieszkał ponad 40 lat w Bytomiu, będąc jednocześnie organizatorem i uczestnikiem życia naukowego i kulturalnego. Założył w Bytomiu Klub Literacki,

Ewa von Tiele-Winckler, zwana Matką Ewą, związana jest nierozerwalnie z Miechowicami. Tu się urodziła, tu założyła dzieło swojego życia – zakłady opiekuńcze, znane na całym świecie pod nazwą “Ostoja Pokoju”. Tu też umarła i została pochowana. Jej skromny grób oznakowany jest prostym kamiennym krzyżem, na którym napisano „Ancilla Domini (tj. Służebnica Pańska) -1866-1930″. Wszystko skromne i proste, bo ona sama była skromna, a jej całe życie cechowała prostota, mimo że urodziła się w pałacu w Miechowicach jako córka znanego na Śląsku bogatego przemysłowca i ziemianina.

Edward Szymkowiak –  jeden z najlepszych bramkarzy lat 50. i 60., pięciokrotny mistrz Polski w barwach trzech różnych klubów, dwukrotny zdobywca Pucharu Polski, Pucharu Rappana, Pucharu Ameryki.

Max Tau – wybitny pisarz, badacz literatury i wydawca urodzony  w 1897 roku w Bytomiu. Ceniony w Europie Zachodniej jako jedna z ważnych postaci w literaturze niemieckiej i skandynawskiej XX wieku, w Polsce znany jest niestety jedynie wąskiemu gronu germanistów i historyków literatury.

Max Kopfstein – naczelny rabin Bytomia, jedna z czołowych postaci lokalnej elity, co w dużej mierze było zasługą jego charakteru, był bowiem człowiekiem otwartym, tolerancyjnym, gotowym do pomocy, świetnie wykształconym. Udzielał się aktywnie w życiu społeczno-kulturalnym należał do Towarzystwa Historyczno-Muzealnego, w międzywojniu działał w Górnośląskim Związku Kulturalnym.

Joanna hrabina Schaffgotsch, spadkobierczyni Karola Goduli, mieszkanka pałacu w Szombierkach. Wraz z mężem właścicielka kopalni „Hohenzollern” („Szombierki”), „Gräfin Johanna” („Bobrek”) i „Paulus” („Paweł” w Chebziu).  W 1905 roku rodzinne przedsiębiorstwo przekształciła zgodnie z duchem czasu w spółkę akcyjną “Gräflich Schaffgotsche Werke” z kapitałem 50 milionów marek. Jej zarząd mieścił się w Bytomiu przy Gartenstrasse 27 (obecnie ul. Powstańców Warszawskich 4). Przyczyniła się do budowy kościołów w Goduli, Szombierkach, Orzegowie i Bobrku, łożąc wielkie sumy na ich wzniesienie.

Heinrich Schulz, od 1864 dołączał do nazwiska niemiecką nazwę rodzinnego miasta. Był synem farmaceuty i wnukiem założyciela pierwszej bytomskiej apteki i burmistrza miasta. Kompozytor, pedagog i krytyk muzyczny. Heinricha Schulz-Beuthena zalicza się do grupy kompozytorów znanej jako szkoła nowoniemiecka, pozostającej w kręgu oddziaływania Liszta i Wagnera. Schulz-Beuthen był dość płodnym twórcą, lista jego kompozycji obejmuje 132 dzieła, z których wiele nie ukazało się dotąd drukiem, a część zaginęła. Skomponował m.in. osiem symfonii, a za jego największy utwór uważa się symfonię C-dur z 1868 roku zatytułowaną Król Lir (König Lear).

zobacz archiwum wiadomości »

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.